Suomalainen juusto raakaa?

Mimi_Nerkki

Onko suomalainen edam ja emmental jotenkin "raakaa" juustoa? Raskasta ja tunkkaista syödä jos semmosenaan höylää avatusta paketista. MUTTA jos pistää muutaman sentin siivuiksi ja antaa hengähtää kuivassa huoneenlämmössä päivän niin onkin yllättäen kevyttä ja ei aiheuta kaasuista oloa enemmänkään syödessä.

Jäikö Suomessa juuston tekovaiheista kypsyttäminen väliin?

3

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sfojölfdjfl

      Juu, suomalaiset juustot on "tuoretavaraa". Ei niitä ole kuukausia kellareissa kypsytetty.

    • Sissijuusto

      Sama ongelma kyllä vaivaa muunkinmaalaisia juustoja. Esimerkiksi ostin Lidlistä saksalaista homejuustoa, joka ei maistunut suoraan paketista oikein miltään. Päivän kun huoneenlämmössä kypsyttelin, niin kyllä tuli todella hyvää. Muutenkin juustot tuppaavat maistumaan köntin loppua kohden paremmilta. Taitaa tämä kypsymättömyys siis olla halvempien juustojen ongelma ihan valmistusmaasta riippumatta. Sen sijaan kun kerran ostin kokeeksi hirmukallista alpdamer-juustoa herkkukaupasta, niin se oli erittäin maukasta ja kypsän oloista. Eli katehan tässäkin ratkaisee: halvempia juustoja ei viitsitä kunnolla kypsyttää, koska miiden makuuttaminen maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      107
      4716
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      396
      1426
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      188
      1085
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1078
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      990
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      922
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      921
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      911
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      907
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      876
    Aihe