Tehtävä: Tutkitaan, miten edellisen esimerkin Al2O3 = alumiinioksidi on muodostunut?
Alumiini on kolmannen pääryhmän alkuaine ja sillä on uloimmalla kuorella kolme elektronia, jotka alumiini luovuttaisi mielellään pois päästäkseen neonin elektroniverhon rakenteeseen.
Al > Al 3 3 e-.
Happi on kuudennen pääryhmän alkuaine ja sillä on kuusi elektronia uloimmalla kuorellaan. Happi haluaisi mielellään kaksi elektronia lisää päästäkseen neonin elektroniverhon rakenteeseen.
O 2e > O2- ioni on nimeltään oksidi-ioni.
Alumiinin hapettuessa tapahtuu seuraavanlainen reaktio
2 Al 3 3 O2 > Al2O3 alumiinioksidi.
Mistä tulee 3 Al jälkeen sekä e- ? (Al > Al 3 3 e-.)
Entä O:n jälkeen 2 ? (O 2e > O2)
ja vielä viimeinen, mistä nyt tulee 2 Al eteen ja 3 perään sekä 3 O:n eteen? (2 Al 3 3 O2 )
Ionisidos?
2
780
Vastaukset 2
- sgasfgsdg
Noh, vähän sekavasti kirjoiteltu, mutta yritän vastata.
Eli tosiaan, kaksi alumiinia luovuttaa tuon 3 elektronia molemmat, kun taas kolme happea vastaanottaa ne.Jos happea olisi vain 2, jäisi 2 elektronia käyttämättä. Huomaatko nyt syyn tuohon määrään?
Al3 meinaa siis sitä, että alumiiniatomi on luovuttanut kolme kappaletta elektroneja. Koska Al varaus on aluksi 0 ja se luovuttaa 3 kappaletta negatiivisesti varautuneita elektroneja, tulee alumiinin varaukseksi 3. Eli sen vuoksi Al3 .
Hapen kohdalla taas happi vastaanottaa elektroneja, joten kokonaisvaraus on nyt negatiivinen. Onko tuossa useampi, kuin yksi tapa päästä lopputulokseen, jonka varaus on nolla ja elektroneja ei ole paennut? Tuli vain mieleen, en ole kemisti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 721116
- 651070
- 61862
- 93827
- 43687
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois235686- 50608
- 68602
- 40580
- 21574