Isot ja pienet maat

votsku

Minkä ehtojen on täytyttävä, että jotakin maata voidaan pitää isona maana? Mitkä kaikki maailman maat siis ovat isoja, ja mitkä pieniä?

6

90

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minkä ehtojen on täytyttävä, että jotakin kiveä voidaan pitää isona kivenä? Mitkä kaikki maailman kivet siis ovat isoja, ja mitkä pieniä?

      • maailmassa_monta_on_ih

        Mietipä sitä. Suomi on paljon suurempi kuin esimerkiksi Yhdistynyt kuningaskunta, mutta Suomea en pitäisi isona valtiona, enkä Yhdistynyttä kuningaskuntaa pienenä.


    • ehdot_näkyviin

      Minkä ehtojen on täytyttävä jotta ajattelu olisi järkevää?

    • Riippuu_mistä_roikkuu

      No sehän riippuu millä mittarilla sitä mitataan. Pinta-alan tai asukasmäärän mukaan on helppo luetella maailman suurimmat valtiot. Sitten on maan sotilaallinen tilanne. (esim. ydinasevaltiot). Maan taloudellinen tilanne (BKT) ym ym..
      Jos noista kaikista lasketaan keksiarvo, niin laittaisin viiden suurimman valtion seuraavaan järjestykseen.
      1.Usa 2. Venäjä. 3. Kiina. 4. Saksa, 5. Iso-Britannia / Yhdistynyt kuningaskunta

    • Mauno2

      Ei ole olemassa isoja maita. Sen sijaan isompia ja pienempiä maita on.

      Kansakouluaikaan opetettiin, että Kansainliiton seuraajaksi perustetun YK:n turvallisuusneuvoston pysyvät veto-oikeudelliset jäsenet ovat suuria maita. Nehän olivat silloin Yhdysvallat, Iso-Britannia, Ranska, Kiina ja Neuvostoliitto. Näistä viimeisin on lakannut olemassa olemasta jo hyvän aikaa sitten ja kyseistä äänivaltaa käyttää nykyisin Venäjä.

      Jos nyt verrataan kyseisiä maita YK:n perustamisen aikoihin ja nykypäivänä, niin voidaan helposti huomata, että joku maa ei kuulu enää "suurten" joukkoon. Ja että joku maa puuttuu joukosta.

      Taloudellinen ja tekninen kehitys ei ole mennyt kaikissa maissa rintarinnan. Se että joku maa (tai sen "johtaja") kuvittelee olevansa suuri ei tee maasta suurta.

      • Carl_Cehvelius

        Huomautus: Kiina ei ole turvallisuusneuvoston pysyvä alkuperäisjäsen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      73
      2815
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      64
      2703
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1637
    5. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      16
      1580
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1570
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1412
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1267
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1243
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1229
    Aihe