Keskivokaalit ja takavokaalit

supermate

Suomen kielessähän on takavokaalit "a", "o", "u"; etuvokaalit "y", "ä", "ö"; ja keskivokaalit "e", "i". (Ei nyt oteta "å":ta tai mitään muuta mahdollista sotkua mukaan.)

Kysymykseni kuuluu, että onko mitään suomen kielistä sanaa, jossa olisi vokaaleina vain keskivokaaleja ja joka saisi taivutusmuodoissaan takavokaaliset päätteen.

Esim "veitsi", mutta tämä saa etuvokaalipäätteen (esim -stä).


Jos tällaisia ylipäätään löytyy, niin minkä säännön mukaan pääte tulee?

Entäpä toiseen suuntaan: voiko takavokaalisana saada "ääkköspäätteen"?

PS. Ilmeisesti "e":tä ja "i":tä sanotaan etuvokaaleiksi (wikipedian mukaan), mutta kutsutaan nyt tässä niitä keskivokaaleiksi, kun ne kerta on tämän kysymyksen kannalta erikoisasemassa.

6

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nokkavako_vakonokka

      Pistitpä pahan! Yrittäessäni miettiä muotisanan "selfie" taivutuksia ei tullut muuta kuin seifileitä eli etupuolisiin ääntiöihin ja kalapuoliseen ruokavalioon kallistuu sekin.

      Laulajia on kutsuttu usein vokalisteiksi. Takavuosikymmenten komsomoliaikojen puolalaisista ravintolamuusikoista monet olivat tiettävästi varsin lahjakkaita konsonantisteinakin.

      Nyt etuvuosikymmeninä olen ollut havaitsevinani, että näillä palstoilla esiintyy melkoinen joukko nasalisteja. Pitäisikö minun luokitella sellaiseksi itsenikin?.

      >Entäpä toiseen suuntaan: voiko takavokaalisana saada "ääkköspäätteen"?

      Jonkin verran valokuvausta harrastaneena olen ainakin täällä nettimaailmassa nähnyt myynnissä monenmoisia "objektiivejä". Lienevätkö nuo ääkköspisteet merkkinä linssien väliin päässeistä pölyhiukkasista vai mistä?

      Takavuosikymmeniin vielä palatakseni: yksi tuntemani polyteekkari yritti aikoinaan tienata opiskelurahoja pölynimurien ovelta ovelle -myyjänä. Pölyteekkarin ura loppui kuitenkin lyhyeen kaverin huomatessa olevansa pölyallergikko ja samalla polyallergikko: allergiaa aiheutti myös alalla vallitseva businessetiikka.

      Pitääkö kirjoittaa "busineksessa" vai "busineksessä", jos lausuu "bisneksessä"?

      • Kooditin

        selfieitä?


    • Ei ole. Tosin sanoilla ”veri” ja ”meri” on takavokaalinen partitiivin pääte (verta, merta), mutta muissa muodoissa päätteet ovat etuvokaalisia (esim. veressä).

      Vieraaseen nimeen voidaan pääte kirjoittaa ääntämyksen mukaan tai (epäloogisesti mutta yleisemmin) kirjoitusasun mukaan, siis ”visuaalisen vokaalisoinnun mukaan”. Esimerkiksi Baker : Bakerilla ~ Bakerillä, ääntämys kummassakin tapauksessa [beikerillä].

    • Tähdentäjä

      Tähdennetään nyt kuitenkin, että e ja i OVAT etuvokaaleja kuten ä, ö ja y. Ne eivät ole keskivokaaleja eikä tätä asiaa pitäisi yhtään hämärtää, vaikka kuinka yritetään opettaa vokaalisointua.

      • TähdentäjänTähdentäjä

        No joo, kyllähän ne ovat kuuluvat etuvokaaleihin, mutta käytännössä ne ovat väli- tai keskivokaaloita. En tiedä miksi ne lyödään yhteen etuvokaalien kanssa sillä ne ovat AINOAT vokaalit, jotka käyvät takavokaalien SEKÄ etuvokaalien kanssa. Ne kuuluvat siis omaan luokkaansa, joka on välivokaalit (tai keskivokaalit)
        Ääntäminen yleisesti ottaenkin tapahtuu siten, että kieli on suurin piirtein keskellä suuta, eikä etenä tai takana, kuten etu- ja takavokaaleissa.

        En ymmärrä kenen aivopieru on lyödä ne etuvokaaleihin. On yhtä lailla oikeaa sanoa niitä völivokaaleiksi.


    • Jakobacka

      Itä-Helsingin nuorisomurteessa ä äännetään usein lähempänä a:ta kuin ä:tä. Heijastuu myös taivutukseen erikoisella tavalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      177
      3017
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      63
      1902
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      106
      1878
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      303
      1859
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      22
      1682
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1499
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1362
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1253
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1122
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1062
    Aihe