Geeni "aktivoituu" eli mitä se tekee?

1plus17

Solu saa proteiinia X itseensä ja alkaa tuottamaan proteiinia Y. Proteiini Y:tä tehdään jonkun geenin ohjaamana solussa.

Minusta geenin aktivoituminen on omituinen käsite. Eikö geeni ole "rakennuspiirustukset", joiden perusteella tehdään jotain. Ei rakennuspiirustuskaan aktivoidu. Rakennuspiirustus ei rakenna ohjeistaan leikkimökkiä.

Tässä varmaan on suomennettu gene expression

3

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oisko-näin

      Aina kun luonnon prosessia yritetään hahmottaa kielellisesti, tulee epäjatkuvuuskohtia. Kieli pysyy heikkona tapana kuvata luontoa. Geenillä voi olla estävänä tekijänä metyloituminen tai ravinnon X puute. Tässä on käytetty samaa ilmaisua kummastakin tapauksesta, sekä metyloitumisen purkautumisesta että proteeiinin X tuomisesta.

    • MahmudianAlliev

      kielipää vastaa:

      ehkä proteiini y aktivoituu koska ympäristö vaatii muutoksen?
      Onko kokonaisuuden tulosta, että yksityisiä muutoksia alkaa tapahtua?
      esimerkiksi ulkona on kylmä, joka aktivoittaa sisäisiä muutoksia.

      Kenties etsitte loogisia "kemiallisia" selityksiä. Kielipää ei voi auttaa.

      (Luonnossa jos on puutetta "tyhjötä" niin se täyttyy itsemääräisesti, automaattisesti. Mitä se automaattisuus on, se on selityksesi. Tyhjö itsessään on tarpeeton. Tyhjötä ei oikeasti ole, vaan on erilaisia osasia, joita kemia ja fysiikka tutkivat. Kysymys kuuluu, löydetäänkö kemiallista vai fyysistä komponenttia? Eli tieteen alojen välisiä rajoja pitää laajentaa, koska puuttuva osa voi olla toiselle tieteen alalle soveltumaton. Voihan sitä luoda kyseiseen tieteen alaan kyseistä osasta, jotta omasta tieteen alasta tulisi täydellisempää. Onko tyhjö sitten eri tasojen välillä siirtymistä esimerkiksi ilmasta voi pudota veteen. Tyhjö siis tarkoittaa sitä, että "saman tason osanen ei estä muuta osasta mitenkään. Esimerkiksi kaksi ihmistä ei voi kulkea toistensa lävitse koska ovat samalla fyysisellät tasolla. Evoluutio on kuitenkin suonut yrittää olla toisen sisällä. Tätä kutsutaan seksiksi.)

    • KevytKaakki

      Se tekee saman kuin oikea avain oikeassa lukossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      107
      4897
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      425
      1546
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      191
      1128
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1108
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      16
      1026
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1010
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      931
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      921
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      886
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe