Tiede ja yleistieto kertoo yksiselitteisesti ja ilman mitään epäselvää, että ilmasto lämpenee ihmiskunnan hiilidioksiditupruttelujen takia.
Miksi ihmeessä jotkut vielä inttävät tätä faktaa vastaan, täysin ilman mitään rationaalisuutta?
Heillä on kyseessä on aivan ilmeisesti jonkinlainen pakkomielle, pakkomielteinen todellisuuden kieltäminen, lapsellinen trollailu tms...
Miksi ihmeessä jotkut vielä inttävät tätä faktaa vastaan, täysin ilman mitään rationaalisuutta?
Heillä on kyseessä on aivan ilmeisesti jonkinlainen pakkomielle, pakkomielteinen todellisuuden kieltäminen, lapsellinen trollailu tms...
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tiede siis ilmastotutkijoiden tiede tekee tietokonemallinnuksia asioista joista ei oikeastaan tiedetä tarpeeksi.Avaruustutkijat taasen todistavat ,että kuussakin on havaittavissa pientä lämpötilan nousua,joten ihminen ainakaan ei ole sielä vaikuttamassa.
Nykyinen malli lämpenemisestä ennustaa n 1 asteen nousua vuosisadan loppuun mennessä.
Aurinkotutkijat taasen havaitsevat auringon aktiivisuuden vähentyneet joten saattaa ilmasto oikeasti jopa hieman kylmentyäkin.
Tuhannen vuoden aikana on ollu yksi huomattavan lämmin jakso ja yksi kylmä jakso joten unohdetaan se ihmisen vaikutus ainakin noihin jaksoihin.Aurinkoa epäillään syylliseksi.
Et siis kyennyt vastaamaan aloituksen kysymykseen, vaan kykenit vain spämmäämään juuri teille epärationaalisille tieteenkieltäjille tyypillistä tieteenvastaista huuhaa-roskaa.
Oikaisen valheitasi:
Kuussa ei ole havaittu mitään lämpötilan nousua.
Nykyinen tietämys ennustaa monen asteen lämpenemistä maapallollamme tämän vuosisadan aikana. Ihan riippumatta auringosta, koska sen vaiheteluiden vaikutus on hyvin pientä ihmiskunnan hiilidioksiditupruttelujen vaikutukseen verrattuna. Tämä ihmisen vaikutus on suurin planeettamme ilmastoon vaikuttanut asia viimeisen tuhannen vuoden aikana.
Mikä ihmeen tarkoitus mahtaa olla tuolla loputtomalla tieteenvastaisella hörhöilylläsi ja valehtelullasi?
Vielä kysyisin nimimerkiltä "ssdcxcxcxcx", mikä ihme on tuon loputtoman tieteenvastaisen hörhöilysi ja valehtelusi tarkoitus?
Ai ai mitä lapsellisuuksia nuo työttämät elämäntapa vihreät oksentavat tänne.
Tuskinpa kukaan väittää vastaan sille suoraa mitattavalle ilmiölle, että ihmisen ansiosta kahdensadan viime vuoden aikana ilmakehän hiilidioksidipitoisuus on noussut lähes puolitoistakertaiseksi. Edelleen, vain muutenkin epäanalyyttinen ihminen ei usko hiilidioksidin ilmakehää lämmittävään vaikutukseen.
Sen sijaa suuret epäilykset kohdistuvat lämpenemismalleihin. Tyypillisessä mallissahan vain noin 10 prosenttia lämpenemistä selittyy suoraan hiilidioksidipitoisuuden nousulla. Muu lämpeneminen syntyy feedback-loopeista ja oletuksista. Kyseessä ovat siis ekstrapoloivat mallit, joiden herkkyys on erittäin suuri.
Ja mallithan eivät ole pystyneet selittämään kunnollisesti edes sitä, miksi ilmakehän hiilidioksidipitoisuus nousee huomattavasti hitaammin, kuin mitä ihminen päästää ilmaan hiilidioksidia ja hiilidioksidinielut sitä imevät.
Väitteesi hiilidiopksidipitoisuuksista on perätöntä propagandaa, joka on osoitettu huuhaaksi jo monta kertaa.
Eikä hiilidioksiodlla ole mitään tekemistä väitetyn ja oletetun lämpenemisen kanssa.
Haukutte aivan väärää puuta, mutta kyllä se vielä teille alarmisteille joskus selviää.
Katsopa
http://cdiac.ornl.gov/trends/co2/
Aikamoinen joukko salaliittolaisia eri maista ja organisaatioista on ollut propagandaa tekemässä. Huomata toki kannattaa sivulta:
http://cdiac.ornl.gov/GCP/carbonbudget/2014/
kuinka epävarmalla pohjalla hiilidioksiditaselaskelmat ovat.
Hiilidioksidin fysikaaliset ominaisuudet tekevät siitä kasvihuonekaasun: hiilidioksidi palauttaa osan avaruuteen matkalla olleesta säteilylämmöstä takaisin maahan.
Siinä oletkin sitten jo oikeilla jäljillä, kun toteat: "Eikä hiilidioksiodlla ole mitään tekemistä väitetyn ja oletetun lämpenemisen kanssa." Sillä datalla, joka meillä on maapallon lämpötilasta ei pystytä empiirisesti yksiselitteisesti vielä osoittamaan, että aika huimasti kasvanut hiilidioksidipitoisuus olisi lämittänyt maapalloa. Lämpenemismalleja voidaan toki datalla tukea.
Kannattaa muistaa, että maapallolla on ollu pitkiä kausia, jolloin hiididioksidipitoisuus on ollut merkittävästi korkeampi kuin se nyt on.
Niin ja Euroopassa on ollut huomattavan lämpimiä ja kylmiä jaksoja ennen teollisuuden kehittymistä, joten mistä johtuu ilmastonmuutokset??? ei ainakaan näissä tapauksissa ihmisen vaikutuksista,vaan auringon aktiivisuuden muutoksia epäillään.
Viime vuosisadalla aurinko on ollut aktiivinen mutta viime vuosina käänne passiivisuuteen on nähty.
Miksi jääkaudet syntyvät? Onko niillä tekemistä hiilidioksidin kanssa?
Hiilidioksidi sinänsä ei ole mikään myrkky vaan yhteyttämisessä tärkeä josta kasvit saavat energiaa ja yhetyttävätä happea. Joten kasvimaailmalle se on tervetullut asia.Sadot ja metsät kasvavat paljon paremmin.
Niin, ilmasto on vaihdellut kautta historian erilaisista luonnollisista syistä.
Nyt se lämpenee ensimmäistä kertaa ihmiskunnan hiilidioksiditupruttelujen seurauksena. Ja tämä lämpeneminen uhkaa käydä vaaralliseksi sekä ihmiskunnalle että kaikelle muullekin elämälle maapallollamme.
Mutta tottahan toki tiesit tämän kaiken jo ennestäänkin, kuten me kaikki muutkin.
Ei lämpene.
Maaolman keskilämpötilan kehitys todistaa vastaan, ja ainut mikä vaikuttaa lämpenemiseen tai kylmenemiseen on aurinkokunnan liike linnunradalla,
Ilmiö on ikivanha ja tuttu. Sitä on tavattu läpi koko tieteen historian. Takapajuisuudelle ja tietämättömyydelle tiede on punainen vaate.
Aikoinaan kirkko ahdisteli ajattelijoita ja taivaanmekaniikan selvittäjiä, Einsteinin päätelmiä vastaan raivottiin vuosikymmeniä. Täsmälleen samaa tieteenvastaista roskapopulismiä yritetään nykyäänkin käynnistellä ja vieläpä ison rahan voimalla.
Turha kuitenkaan huolestua rähinästä. Se kuuluu ikään kuin asiaan samalla lailla kuin kyläkoirien räksytys. Paljon melua, vähän villoja. Tieto ja ymmärrys voittaa lopulta aina tietämättömyyden, taikauskon ja alatyyliset törkeydet.
Ei toki kerro. Mittaustulokset päinvastoin osoittavat ettei lämpenemistä ole tapahtunut pian 20 vuoteen vaikka hiilidioksidipitoisuus on noussut vastaavasti 30%. Ns. tiede eli erilaiset mallit ennustelevat toki kaikenlaista kuten povari Rovaniemen markkinoilla.
Juu ja kaikki maailman lämpömittarithan ovat väärennettyjä. Kyseessä on lihaa syöviä autoilevia amiksen käyneitä lippispäisiä heteromiehiä kohtaan suunnattu Suuri Salaliitto.
Netissä luki!
Kussa on havaittu 60 asteen lämpeneminen.
Syynä CAGW hihhulointi ja väärennetyt laskukaavat maailmanlopunteeseineen.
http://www.ilovemycarbondioxide.com/pdf/Greenhouse_Effect_on_the_Moon.pdf