Kunnon kinkkukiusaus

Olisiko kellään antaa maukkaan kinkkukiusauksen ohjetta? Saisinko tarkat määrät aineista?Kiitos...
4793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

500 g perunasipulisekoitusta
n. 300 g palvikinkkua
sipuli
valkosipulia
musta- ja valkopippuria
meiramia
2,5 dl ruokakermaa

Pilko kinkku, sipuli ja valkosipuli. Sekoita kaikki aineet vuokaan, paista 180 asteessa noin tunti.

Äänestä
  • 2 pussia per-sip.sekoitusta.n300-400g palvikinkkua,suolaa vajaa teelusikka joka kerrokseen (ja mustapippuria tietenkin).Lado perunaa vuokaan, päälle suolaa ja mustapipp.,seuraavaksi kinkut ja toista kunnes vuoka on suht täynnä.Joskus laitan juustoraastettakin väleihin. Lisää lopuksi kuohokermaa n. 5dl.Uuniin 225 astetta n. tunti. Katso lusikalla milloin kerma ei enää "lillu" vaan on imeytynyt.Bon apetit.

    Äänestä

Mielestäni parhaat laatikot ja kiusaukset tulee (siis jos on aikaa), kun kuorii ja suikaloi perunat itse. Makuasia käyttääkö yleislajiketta tai jauhoista. Jos hommaan alkaa, kannattaa kuoria ainakin 10 reilua perunaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Erja kirjoitti:

Olisiko kellään antaa maukkaan kinkkukiusauksen ohjetta? Saisinko tarkat määrät aineista?Kiitos...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu