"
Erään pienen ruotsalaiskunnan tuhoutuminen
Eräs_monista
25.2.2015 16:30
Ruotsinsuomalainen raportoi (huom. lähteenä Sveriges Radio).
"Norberg on pieni vajaan 5000 asukkaan pieni kunta Västmanlandin läänissä noin pari sataa Tukholmasta luoteiseen. Ennen vanhaan kunta tunnettiin mm. kaivoskaupunkina. Norberg tuhottiin muutamassa kuukaudessa asumiskelvottomaksi kunnaksi, josta jokainen kynnellekykenevä ruotsalainen nuori haluaa muuttaa pois.
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=1637&artikel=6097623
Kunnassa ei aikaisemmin ollut ollut paljon maahanmuuttajia, mitä nyt esim. lähikunnasta Fagerstasta saapuneita vierailijoita. Viime syksynä maahanmuuttovirasto päätti perustaa kuntaan kolme suurta yksityistä pakolaiskeskusta ja kahdessa päivässä kuntaan pölähti 736 pakolaista.
Kun koulut alkoivat kesälomien jälkeen, tuli kunnan pieneen kouluun 25 % lisää uusia oppilaita, 54 henkeä eli kaksi uutta luokkaa. Koulua ei oltu mitenkään informoitu asiasta eikä heillä ollut mitään resursseja tällaiseen toimintaa. Ei ollut kirjoja, ei kyniä, ei pulpetteja eikä yhtään mitään. Edes lisärahoitusta ei ollut. Asia piti hoitaa miten parhaaksi katsottiin.
Opettajat järjestelivät asiaa miten pystyivät ja oppilaita sijoiteltiin opettajanhuoneisiin ja minne nyt kyettiin. Lääninhallitukselle lähetettiin kirjeitä, että kunta ei selviä tilanteesta, mutta sieltä vastattiin vain, että nyt vähän skarppausta touhuun ja solidaarisuutta kehiin. Kyllä se siitä.
Haastattelussa eräs kunnanhallituksen jäsen märisee, miten tilanne on kauhea. Pienellä kunnalla ei todellakaan ole resursseja tällaiseen. Pakolaiset asuvat esim. hiihtokeskuksessa, joka muutettiin pakolaismajaksi. Kunnassa ei ole asuntoja, ei yhtään ainoaa vapaata työpaikkaa ja sosiaalitoimi kaikkine pakolaisten oheisjuttuineen vie kaiken huomion mm vanhuksilta ja nuorilta.
Haastattelussa puhuneet nuoret kertovat, että tilanne vituttaa. Yhtäkkiä kouluun tulee kymmeniä syyrialaisia, joista yksikään ei osaa mitään kieltä ja käyttäytyvät ihan eri tavalla kuin me. Tilanne muuttuikin heti alussa vihamieliseksi. Ruotsalaisten nuorten mukaan syyrialaiset haastavat vain riitaa eivätkä ymmärrä mitään normaaleista asioista. Tilanne kärjistyi syksyllä puukkotappeluun koulun pihalla, kun syyrialaiset haastoivat riitaa, nuoret kertovat.
Ja jatkoa seuraa: nuoret kertovat, että pakolaisten myötä kaikki ovat keskittyneet vain pakolaisiin. Kaikki asiat ja jutut pyörivät heidän ympärillä ja heidän ehdoilla. Edes hiihtään ei pääse, etteikö siihen oteta jotenkin mukaan pakolaisaspektia. Nuoret kertovat jäävänsä ihan taka- alalle. Koulussa he joutuvat uhrautumaan pakolaisten hyvinvoinnin edessä."
http://hommaforum.org/index.php/topic,99089.0.html"
Late Lapista.
KUVAUS HAAPARANNAN TULEVAISUUDESTA !
5
153
Vastaukset 5
- TOIIVA-JOUKKOLIIKENNE-
TORNIO UUDELLEEN MATKUSTAJA SEKÄ SATAMA KAUPUNGIKSI Liite :
Kukoistuksen Valtakausi
Ylikansallisuus rikkaudeksi
Manner yhteys Toimivaksi Eurooppaan ...... ( Eurooppa-Sydän )
KANSAINVÄLINEN LIIKENNE SUOMI RUOTSI VENÄJÄ NORJA
MAHDOLISUUDET VALMIIKSI . (Miljaardi -Sampo )
Henkilöjunat ..........
Tavarajunat ..........
Pienet/ Keskisuuret Yritykset ...........
Toimiviksi
Henkilö Junalla Suomi Ruotsi Venäjä Sekä Norja mahdollisuus
Yliopistokaupunkien Nopea Juna Oulu Luuleo , , , kolmentunnin Matka.
n 2-3 Miljoonaa matkustajaa Valuutan Tuojaa katukuvaan , , , e
RUOTSI RAKENSI 2013 RUOTSI NOPEIMMAN RATATIEYHTEYDEN
HAAPARANTAAN SÄHKÖISTYS VALMIS
Kaksipäiväiset Avajaiset Kuvatykillä Näyteetiin Rakennusvaiheet
Haaparanta sekä Kutsuvieraat Tarjoilut Sekä Juna ajelut Kaailix Haaparanta -Tornio
ALOITE:
AVOIN KESUSTELU TORNIOON VANHAN AMARIN PAIKALLE
UUSI Y H T E I N E N
ASEMA - HOTELLI
SUOMI RUOTSI
HAAPARANTA TORNIO RAIDE YHTEYS ON VALMIINA
IHAN - VIERESSÄ !
PALANEEN TAVARATOIMISTON SEKÄ PURETUN AMAR
SUKKATEHTAAN TILAALLE TYHÄ TILAVA TONTTI .
Ranta - Tavernaan Virkistys , , , mahdollisuudet Talvi Kesä
Joki -Väylä 20 Metrin Päässä , , ,
Ohjattu -Kelkkailu myös Veneily mahdollisuus , , , :)
Virkistys Mahdollisuudet Joen saariin , , , Sekä Merelle
Mahdollisuuksiemailma , , , Liiketoiminttaa , , ,
Bisnestä :) Eurot Kassaan :)
PROVINNSIN KUKOSTUS-KAUSI
YHDESSÄ TEKEMINEN PARAS ON EDESSÄ
L I I K E N N E - S E M I N A A R I N - A I K A :
Kaikki Attiivi Yhteisöt
IDÄN JA LÄNNEN TURVA
KRIISI-VALMIUS !
MAHDOLLISUUS VALMIIKSI
"Tila - Akuutti , , , Toteus "
KOTI
TOIMEENTULO
TEVEYS
YMPÄRISTÖ
MANER-YHTYS TOIMIVAKSI
EUROOPPAAN ..........
( Euroopan - Sydän )
Mahdollisuuksien , , , Rovinssi :)
Maa joka tunnistan kodiksi :) - Kyllähirvittää
Tuo häirikkö sotkeutuu jokaiseen avaukseen kait piruuttaan ja modet nukkuu. Asiaan. Latelta hyvä linkki. Eu:ssahan on kehitteillä näissä pakolaisasioissa n.s yhteisvastuu ohjelma jossa pakolaisia jaettaisiin kuin poroja erotuksessa eri maihin joiden on otettava tulokkaat vastaan. Ruotsi on ollut hyvin aloitteellinen asiassa.Miksiköhän? Tätä eu päätöstä odotetaan Suomessakin tietyissä piireissä vesi kielellä. Sehän avaisi rajattomat mahdollisuudet tehdä tiliä yhteiskunnan rahoilla. Suomessakin tulee hallitusohjelmaan,todennäköisesti,
kohta jossa tehdään laki jonka mukaan Suomenkin kuntien on otettava vastaan sinne osoitetut pakolaiset. Miten kunta selviää,se on kunnan ongelma.Kuten Laten linkin tekstistä selviää niin tuollainen Ruotsin malli ajaa kunnan talouden katastrofiin. Tätäkö me haluamme Suomeen? Tuo perskeleen Eu on kaiken pahan alku ja äiti, mitä pikemmin siitä päästään eroon sitä parempi!
Sanoin jo silloin kun Suomea alettiin työntämään keski ja eteläeurooppalaisten mafiosojen hoteisiin, jotta ei mihinkään EU;hun vaan pohjoismaat Suomi, Ruotsi, Norja, Tanska ja Islanti vaan kompukseen, ja meiltä ei puutu mitään, no ehkä banaaneja mutta niitä meille olisi myyty kiljuen ja sopuhintaankin vielä !
Late Lapista.- aom
Sama on kohta tilanne Haaparannalla.Tämän kevään aikana 500 pakolaista.En tiedä paljonko niitä on jo tullut mutta osa ainakin.Eihän nuissa ole kun nuoria miehiä taas,niilläkö se suurin hätä aina nuissa muslimimaissa on?
On semmosta porukkaa nuo muslimit.Ei ne sovi edes keskenään,aina sota käynnissä kaikissa musu maissa.Ajetaan liikaväestö eurooppalaisten riesaksi ja naidaan lisää ja lisää.
No onnistuuhan se islamin maailmanvalloitus näinki,sehän siinä on niillä pää tähtäin.
Ja on helvetin tyhmiä maiden johtajia länsimaissa,jotka antavat tämän tapahtua.
Jokaisen tämä pitäis ymmärtää,lopputulos on täysi sekasorto.- Jippijaijeeko
Nyt paistaa Haaparantalaisille aurinko! Cape East tyhjennetään ja tulokkaat siirretään muualle.Onnellista kevätä sinne!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi251645Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681387- 961171
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R771114Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84799Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48747Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29746- 64667
Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43656- 38639