Ostin soijapapuja, liotin ja keitin ohjeen mukaisesti. Mutta en oikein pidä soijapavun mausta. Mitähän voisin tehdä noista pavuista kun niitä on se paketillinen nyt esikäsitelty ja osa on pakastettu. Jos on hyviä ohjeita, mielellään melko yksinkertaisia, niin kertokaa. Osaan kyllä laittaa monimutkaisempiakin ruokia, mutta minua kiinnostaa erityisesti jos on sellaisia ohjeita, joihin ei tarvitse ostaa kassillista erilaisia ruoka-aineita, vaan muutamalla ruoka-aineksella pärjää.
Ruokia soijapavuista?
11
2404
Vastaukset
- vaikkanäin
Tee porkkanalettuja ja lisää ne pavut taikinaan. Laita ylimääräinen kananmuna että pysyvät kasassa.
Pekoninrasvassa kun paistat, niin maku on kohdallaan.
- etsilleenjatolleen
Ja sehän sitä kasvisruokaa onkin - sikaa kylkeen ja kyllä maistuu.
Itse ehdottaisin mausteiden käyttöä eli valkosipulia, inkivääriä, chiliä, limettä jne... paistetuiden soija-papujen oheen ja johan maistuu.
Inkiväärin käytöstä vielä - sehän kuivuu helposti maustekaapissa joten se kannattaa pakastaa ja ottaa käyttöön tarvittava määrä. Pakastamisella jatkaa helposti juuren säilyvyyttä usealla kuukaudella ja pakastimesta otettuna se sulaa hetkessä ja on käytettävissä oikeastaan heti. Sama koskee myös fetaa - jos kaikkea ei tule käytettyä heti niin senkin voi pakastaa myöhempää käyttöä varten - sekin sulaa 10 minuutissa käyttöön huoneenlämmössä.
Pari pientä vinkkiä vaikkakin feta ei sinällään kuulukaan kasvisruokien palstalle.
- Sedä
Toimisikohan joku paputahna vähän hummuksen tyyliin? Mä en ole tehnyt soijapavuista joten en oikein osaa sanoa mitkä maut soijan kanssa olisi parhaita, mutta kidneypavuista teen usein! Tai jos vain sekoitat ne jonkun melko voimakkaan makuisen ruuan sekaan, niin ei maistu niin paljon?
- papunen
Kiitos. Kokeilin tuota soijapapu-lanttu-pastapannua. Ihan syötävää tuli.
http://reseptihaku.me/reseptit/soijapapu-lanttu-pastapannu-resepti/
- sterolit
yliherkkyyttä kö?
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=3710&lang=fi - papunen
Kiitos kaikille vastanneille. Tosiaan tuota yhtä reseptiä jo kokeilin. Laitoin niitä soijapapuja pakastimeen, joten jatkossa tarkoitus muitakin reseptejä niihin kokeilla.
- 8988898
Soijapavut sopii lisänä melkein mihin tahansa keittoon tai muhennokseen. Jos ruuansulatus ei ole tottunut papuihin, on parempi käyttää kerralla vain vähän, ruokalusikallinen tai pari, ettei tule epämiellyttävää turvotusta.
- Nosoya
Soijapavut eivät oikein sovellu ihmisravinnoksi ja hyvän makuista niistä ei saa mitenkään, saati että olisi terveellistäkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031090- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait228761Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies87734Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688