Tuolla palstan reunassa mainostettiin 3 kW paneelivoimalaa seitsemällä tonnilla avaimet käteen toimituksena.
Käypkö katteeksi.
Aurinkosähköä seitselällä tontulla
12
<50
Vastaukset
- näillä.S.nousuun
Voimaka tuottaa sähköä peräti 3 MWh vuodessa. Polttoaine on ilmaista, kuten kaikki tiedämme.
Hiililauhdevoimalan polttoainekustannus päästöoikeus mukaan lukine on 20 e/MWh. Näin ollen kansantalouden kannalta 7000 e investoinnin vuosituotto on 60 e. Siitä tulee korottomaksi takaisinmaksuajaksi 117 vuotta.- vain.kesämökeille
Ja päälle vielä varavoiman kustannus.
- 13584527
Melko kallista.
Mutta maailman pelastaminen on.- 234627
Kansantalouden näkökulmasta marginaalisen satunnaissähkön tuottamiseen investoidut rahat ova thukkaan heitettyä rahaa.
- Arbeit-Macht-Frei
Peter Lund, Aalto-yliopiston teknillisen fysiikan professori ja kahden kiinalaisyliopiston vieraileva professori, esittelee amerikkalaistutkimusta:
”Yksi asennettu megawatti aurinkosähköä synnyttää enemmän työtä kuin sama määrä maakaasulla, ydinvoimalla tai kivihiilellä tuotettua sähköä”, Lund sanoo. Maakaasusta syntyy työtä yksi vuosi per asennettu megawatti, ydinvoimasta 1,3 vuotta ja kivihiilestä 3,5 vuotta. Aurinkosähköllä luku on 6,9 henkilötyövuotta.
Risusavotalla työllistäminen olis toivottavaa, jooko.- KyKyKylKylmä
Jos puolet työkykyistä väkeä kaivaa kuoppia ja toinen puoli täyttää niitä niin työllisyys saadaan lähes sataan prosenttiin. Mutta ei sillä elä.
- näin_on
KyKyKylKylmä kirjoitti:
Jos puolet työkykyistä väkeä kaivaa kuoppia ja toinen puoli täyttää niitä niin työllisyys saadaan lähes sataan prosenttiin. Mutta ei sillä elä.
Riippuu siitä, paljonko siitä maksetaan.
- huiputusasiantuntija
On vielä syytä huomioida, että vaikkapa Suomessa aurinkosähkön käyttökerroin on 10 % ja ydinvoiman 93 %. Kun yhden asennetun megawatin tarvitsema työmäärä oli ydinvoimaan nähden 5.3-kertainen, niin energiantuottoon suhteutettuna se onkin noin 50-kertainen.
Tämäkin vertailu vain paljastaa ydinvoiman ylivoimaisuuden. Ei kai "raataminen" ole mikään itsetarkoitus enää nykymaailmassa.
- 152346
Jos kuluttajalla on suoraan sijoittaa 7 000–8 000 euroa paneeleihin, hän saa 4–5 prosentin voittoa verrattuna verkkosähköön. Jos taas ottaa lainaa viiden prosentin korolla, silloin hinta on Vainikan mukaan verkkosähkön luokkaa, siis noin 12 senttiä kilowattitunnilta.
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/kuluttaja-saastaa-jo-aurinkosahkolla/?shared=79062-8df86f71-500
Aurinkosähkön kannattavuu spitää laskea korvaavan polttoaineen hinnalla eikä kotitaloussähkön hinnalla.- vapaa.matkustajat
Kotitaloussähön hinnassa on iso osa veroja ja siirtomaksua. Nyt ihmisiä kannustetaan veronkiertoon veronmaksajien rahoilla palkattujen neuvojien toimesta. Myös siirtoyhteyttä kotipolttajakin tarvitsee.
- 363567
Myös varavoiman kustannus pitää huomioida.
- 15416
Huiputusasiantunitjat pitäisi panna vastuuseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648