Olen lukenut että meditaatio kehittää ja vilkastuttaa aivotoimintaa, lukisin mielelläni muidenkin lukemia faktoja ja aihetta koskevia juttuja jos löytyy.
Meditaatiosta.
Mietiskelijä
7455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
noita meditaation ihmeitä. Jos keskittyy tarpeeksi hyvin ja usein, ja brain poweriakin riittää, voi jopa kehitellä ns. kuudetta aistia ja telepaatiota sydäntä lähellä olevaan henkilöön. Kyllä, usko tai älä. Itse en muuten uskoisi mutta olen kokenut näitä tieteen saavuttamattomia elämänpuolia.
... mieleen oon muutaman kerran saanut yhden tuttavani koiran tulemaan luokseni kun kun kunnolla keskityn ja mielessäni toistan sen nimeä.
Hei älä naura tottahan mä puhun vaikka vaikeahan sitä on uskoa itsekään.
minäkin oon antanu koiralleni käskyjä telepaattisesti. toimii välillä, pitäis vielä vähän kyllä kehittää taitoa... mutta mun kissat kyllä ymmärtää mitä niille "sönkötän".
... munki kehittää tätä mun omaa mieltä niin nähdään mitä siitä seuraa.
tällainen telepaattinen yhteys ensirakkauteeni. Aluksi tunsin, kun hän oli soittamassa minulle, sitten aloimme tuntea toistemme vahvoja tunteita (suuttumuksen, äkillisen tunteen rakkaudesta), ja lopulta tiesin kyseisellä kanavalla "reaaliajassa" kun hän oli toisen naisen kanssa! Ja se siitä sitten. :) Tosi juttu rankemmasta päästä.
Monet eivät usko, mikä on sääli. Maailmassa ja mielessä kun on niin paljon selvittämättömiä kolkkia. By the way, olen keskustellut näistä asioista samoja kokemuksia omaavien ihmisten kanssa, joista moni on kouluttautunut pitkälle luonnontieteissä - kerron tämän vain siksi, että nämä asiat tuomitaan usein "epätieteellisen" maailmankuvan omistavien ihmisten hömpäksi.
... vakaasti sitä mieltä että ihmisillä on jokin piilevä aisti tai kyky josta emme ole vielä täysin tietoisia sillä minullakin on tapana aavistaa joitakin asioita. Kuten yksi esimerkki: ukkini oli vaikeassa kunnossa sairaalassa, puhelin soi sillä samalla hetkellä tiesin hänen menehtyneen. Ja niinhän se olikin.
Kuvittele, että polku on sun ajatukset, tunteet ja kaikki mitä sä tiedät ja oot lukenut. Se polku, on jonkin tuntemattoman alueen keskellä, ja tietty sä haluat tietää enemmän tuosta alueesta. Todella viisaat, jotka ovat hypänneet polultaan, eivät enää kirjoittele, eli viisaus on harvassa, ja polulta tiiraavia "profeettoja" sitäkin enemmän. Tietty kirjoista voit löytää sykkeen ensiaskeleellesi, Mutta pikakahvia et tule löytämään. Ihminen käyttää 10% aivokapasiteetistaan mukaanlukien kaikki päivittäinen tekeminen. 90% menee siis mukanasi hautaan. Ajattele jos aivotoimintasi vikastuisi 9-kertaisesti, nukkuisitko edes? Etsi vastauksia, mutta katso uudestaan mitä kysyit, ja miten.