Onko muuntogeenisiä ruokia turvallista syödä?

Monsanto

HS selvitti, mitä _riippumattomat_ tutkijat sanovat.
http://www.hs.fi/tiede/a1430367853063
Lähteet:
Helsingin yliopiston kasvibiologian professori Jaakko Kangasjärvi; kasvinjalostustieteen professori Teemu Teeri Helsingin yliopisto;

Pikaisesti netistä googlattuna ei niinkään riippumattomia tutkijoita. Kummallakin tuntui olevan Monsanto yhteyksiä ja ainakin toisella oli puhujamatka ko. firman maksamaan tilaisuuteen.
Jutussa tunnuttiin vakuuttelevan GM-tuotteiden vaarattomuutta ja että ei Monsanto ainakaan ole mikään paha firma... antaahan he kärpästen hoitaa pölytyksenkin.

jutussa ei tietenkään mainittu että Monsanto on ostanut markkinoilta heidän gm-lajikkeidensa kilpailevia maissi- ja soijalajikkeita sekä pakottanut kehitysmaiden viljelijöitä tekemään sopimuksia jotka kieltävät muiden kuin Monsanton siementen käytön.
Monsantohan on vanhana Vietnamin sodan veteraanina (Agent Orange sotamyrkyn tekijä) myös markkinakilpailun veteraani.

3

857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hohhhhoi

      No totta helvetissä niitä on turvallista syödä. Yli miljardi ihmistä syö GM ruokaa päivittäin.

    • argentiina
    • Argentiina

      Tässä uudessa tutkimuksessa gm-maissi vaurioitti koe-eläinten suolistoa jo 3 kk kokeessa.

      Ibrahim MAA ym Effect of genetically modified corn on the jejunal mucosa of adult male albino rat. Experimental and Toxicologic Pathology 2016;68(2016):579–588. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27769625

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      151
      6837
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5993
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4579
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4539
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      169
      4334
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1690
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1606
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1399
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1387
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      44
      1190
    Aihe