Omani ovat vanhat ja tylsyneet. Minkä merkkisiä veitsiä siis käytät ja ovatko olleet sinulla hyviä?
Mitkä veitset sinulla on käytössä
oston.paikka
25281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Vakioveitseni on vanha valkokahvainen Hackmannin keittiöveitsi, jota tuskin enää saa mistään paitsi kirpputoreilta, mutta se vain toimii ja olen tottunut sen käsittelyyn. Tiedän, että moni tseffi nauraisi tälle veitselle, mutta sillä saa slaissattua parasta kaalisuikaletta - ohuempaa kuin mandoliinilla.
Toinen veitseni on Fiskarsin Edge, joka voitti Kuluttaja-ohjelman veitsitestin vaikkakaan tuskin menestyisi kalliimpien, muutaman satasen maksavien viesten seurassa, mutta muutaman kympin hintaisena ei paha.
Muut veitset ovat lähinnä pienempiä kasvisveitsiä, jotka toimivat ihan hyvin kasvisten ja vihannesten pilkkomiseen.
Itse olen alkanut käyttämään BergHoffin veitsiä! Siis kovin moni ei niitä löydä koska niillä on vain yksi maahantuoja. http://noxor.fi/kattaus/aterimet-5 tuolta sivulta löydät varmasti hyvän/hyvät veitset itsellesi :)
Olikos Hackman tätä sarjaa
http://www.tori.fi/etela-savo/Leipa_veitsi_18382472.htm?ca=18&w=3
Tutulle näyttää vaikka leipäveitsi se ei olekaan.
Toimii vieläkin ja ilman teroitusta - vaikka miten sahalaitaisen veitsen sitten teroittaa.
Miten olisi teroitus ? http://www.veitset.fi/veitsen-teroitus-p-916.html
Tai lähin teroittava suutari .
Varustaudu laastarille sen jälkeen !
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2011/03/10/veitsenteroittimet-testissa
Minulla on tuo perus fiskarssin teroitin mikä ihan ok. Kaverilla oli tuo vulcanus ja kehui kovasti, en sitten tiedä miksi jäi testitssä viimeiseksi. Sen jälkeen hän hommasi myöskin timanttiteroittimen ja kuulemma pesee sen vulcanuksenkin.. tiedä sitten.
Paras väline veitsien teroitukseen on vanha, kunnon hohkakivi - ei maksa paljoa ja kestää isältä pojalle.
Oikea hiomakulma ja veitsi saa taas uuden elämän.
Totta -jo vanha kyläseppä sanoi; kivellä ja vetellä vaan vetelet , jo on jottas entistä ehommat !
http://sfnet.harrastus.ruoka-juoma.narkive.com/awjMFaUS/veitsen-teroittaminen
http://www.veitset.fi/veitsen-teroitus-p-916.html
Melkoista tuubaa tulee Vulkanuksen maahantuojalta:
"Vulkanuksen maahantuoja arvioi, että vika saattoi piillä teroitettavassa veitsessä. Jos veistä on aikaisemmin teroitettu esimerkiksi moottoroidulla teroittimella, se on saattanut kuumentua liikaa. Kuumentumisen seurauksena veitsi voi karkaistua niin kovaksi, ettei siihen enää mikään teroitin pysty."
Eiköhän se karkaisu kuitenkin edelleenkin katoa ja metalli pehmene, jos lämmitetään liikaa..
Karkaisussa metalli kovenee
Niinhän siinä tapahtuu. Vaan pelkkä lämmittäminen ei riitä karkaisuun..
Lämmittämistä kutsutaan päästämistä jota implikoin jo nimimerkissä.
en tiedä minkä merkkisiä ovat ja ovat tosi hyviä..
Minulla erilaisia, pääosin Marttiini, Victorinox, Kai Shun, Zanmai ja Masahiro. Kaikki aivan loistavia veitsiä!! Kannattaa ostaa, vaikka hieman kalliimpia kuin ikean ja pauhaussin veitset!
Mitkä näistä ovat mielestäsi parhaita, ja miten?
T: uusia hankkiva ja kysyvä
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/keittiö/veitset
minulla on paljon Stainles Steel merkkisiä veitsiä. Ovat hyviä ja edullisia.
Tiedän, ettei pitäisi mainita, mutta kun on eräänlainen pakko - Stainless Steel ei ole veitsen merkki vaan kertoo terän metallin olevan ruostumatonta.
Hyvä jos ovat teräviä ja käytössä toimivia.
Aha, hups.. tätä en tiennyt, vähän noloa..
Toinen ja vielä edullisempi Carbon Steel. (tosikko)
Kovempaan leipään ovat karhunkynsi ja leuku riittäneet.
Itselläni on wusthofin veitset hankittuna. Saksasta ostettuja kun asuin ulkomailla. Ovat olleet todella hyviä.
Itse teroitin juuri veitseni ja domskua viipaloidessa tomivat hyvin eli ohutta siivua sai aikaan ihan omalla painollaan mitenkään pakottamatta eli teräviä ovat.
Silti täytyy sanoa, että leipäveitsi on se paras yleisveitsi keittiössä vaikka moni ei sitä usko.