Kevytlimsoista on hengenvaarallisia piirteitä

tappavaa

Kevytlimsoista paljastui hengenvaarallisia piirteitä - pahempaa luvassa

"Muun muassa syöpäpelko ajaa Pepsin korvaamaan huonosta maineesta kärsivän aspartaamin uusilla yhdisteillä. Se voi johtaa ojasta allikkoon.

Maailman juomajätit ovat korvanneet jo vuosikymmeniä sokeria pääosin keinotekoisella aspartaamilla, mutta nyt aspartaaminkin maine on pudotettu romukoppaan. Tutkijat kautta maailman ovat sitä mieltä, että aspartaamin kaltaiset keinotekoiset makeuttajat muun muassa lisäävät ruokavalioon liitettyjä kakkostyypin diabeteksen, kohonneen verenpaineen, aivohalvauksen, sydänkohtauksen ja ylipäätään metabolisen oireyhtymän kaltaisia sairauksia.

Kuluttajat kautta maailman pelkäävät aspartaamin aiheuttavan myös syöpää.

Keinotekoisten makeuttajien vaarallisuudesta on kirjoittanut muun muassa arvovaltainen Plos One –tiedejulkaisu. Nyt niiden vaaroista varoittaa laajalevikkinen Mother Jones.

Alan tutkimuksia löytyy niin sanotusti pilvin pimein. Esimerkiksi vuonna 2012 Miamin yliopiston tutkijat julkaisivat vuodesta 1990 jatkuneen seurantatutkimuksen. He totesivat, että jo heillä, jotka joivat yhden annoksen keinotekoisesti makeutettuja juomia vuorokaudessa, oli 43 prosenttia suurempi todennäköisyys saada sydänkohtaus tai aivohalvaus kuin heillä, jotka eivät nauttineet kevytjuomia lainkaan.

Toisessa suurtutkimuksessa laskettiin 67 prosenttia kasvanut todennäköisyys saada aivohalvauskohtaus.

Yhdysvaltalaisen Purdue-yliopiston aivotutkija Susan Swithers väittää, että ”väärennetyt makeutusaineet tekevät likaista työtä sekoittamalla ruoansulatuksemme”. Hän vertaa niitä Pavlovin koiraan, joka alkaa kuolata, kun eteen tuodaan ruokaa. Makeuttajiin jää koukkuun."


Lue lisää >> http://www.kauppalehti.fi/uutiset/kevytlimsoista-paljastui-hengenvaarallisia-piirteita/SvzmGMzD?_ga=1.183704934.1735132549.1430897629

0

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
        Maailman menoa
        271
        14476
      2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

        Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
        Maailman menoa
        69
        7320
      3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

        10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
        Maailman menoa
        211
        7141
      4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

        Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
        Maailman menoa
        65
        5167
      5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

        vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
        Maailman menoa
        115
        4900
      6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
        Maailman menoa
        75
        4734
      7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

        Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
        Maailman menoa
        101
        4515
      8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

        * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
        Maailman menoa
        22
        4439
      9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

        Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
        Maailman menoa
        78
        4187
      10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

        viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
        Maailman menoa
        102
        3978
      Aihe