Näköjään terveellistä

Sannnnnnni

Varmaankin meistä suurin osa safkaa kasviksia eettisistä eikä terveydellisistä syistä, mutta ajattelin että tämä silti voisi huvittaa teitä.

Kävin keski-ikäisen terveystarkastuksessa ja ilmeisesti olen aivan naurettavan, epätavallisen terve - lääkäri lohdutteli etukäteen ettei tarvitse huolehtia jos kolesteroli tms eivät ole raja-arvoissa, eivät ne kellään ole tässä iässä, ne arvot ovat niin tiukat ...ja totesi sitten kummastuneena että näköjään ovatpa kuitenkin. Tämä siitä huolimatta että en koskaan ole ollut vähimmässäkään määrin terveysihminen; poltin vuosikaudet, pidän alkoholista, ja liikunta on ajantuhlausta jos kirjaakin voi lukea. Lääkäri ei keksinyt muuta selitystä kuin melkein elämänikäisen kasvisruokavalion.

Yritin siis parantaa eläinten hyvinvointia mutta täysin vahingossa paransinkin omaani. Onko tämä nyt se karma?

3

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinnetohtorit

      Ihmisillä aineenvaihdunta on erilaista ja välttämättä yleisesti tuomittu ruokavalio ei ole joillain haitallinen vaikka tietysti myös heidän tulisi syödä terveellisemmin.

      Noin muuten syömisen terveellisyys on viety äärinmäisyyksiin - syömällä monipuolisesti viemättä mitään yli pitäisi selviytyä hyvin. Toki jos vetää naamariin pelkää pitsaa ja hampurilaista ja paino on yli 100 kilon niin silloin tarvitsisi katsoa peiliin ja muuttaa ruokailuaan terveellisempään suuntaan.

      Ruoanlaitto itse on oikeastaan järkyttävän helppoa ja itse tehden voi myös vaikuttaa ruoan rasvan ja suolan määrään.

      • kalajaliha

        Mikä siinä karmaa olis?
        Ihmetyttää tuo eettisyyden vuoksi välttää lihansyöntiä? Kuullostaa turhan yliherkältä ajattelutavalta, valtaosa syö kyllä kasvisten terveellisyyden takia niitä. Onhan ihminen lihansyöjäkin, tosin valkuaissaannin voi korvata muillakin aineilla.

        Monessa muussa tärkeämmässä asiassa ihmisten kesken, eettisyys on paikallaan.


      • skanditkateissa
        kalajaliha kirjoitti:

        Mikä siinä karmaa olis?
        Ihmetyttää tuo eettisyyden vuoksi välttää lihansyöntiä? Kuullostaa turhan yliherkältä ajattelutavalta, valtaosa syö kyllä kasvisten terveellisyyden takia niitä. Onhan ihminen lihansyöjäkin, tosin valkuaissaannin voi korvata muillakin aineilla.

        Monessa muussa tärkeämmässä asiassa ihmisten kesken, eettisyys on paikallaan.

        Siis mik' karma -puhuin kyll' ihan yleisell' tasolla.

        Anna toki sy;d' kasvisper'isemmin ja elimist;si kiitt'''- muutama kasvis satunnaisesti ei maistu pahalta ja tekee ruoansulatukseen vain hyv''.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      297
      2671
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2465
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1893
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1672
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      137
      1447
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1328
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1140
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1114
    Aihe