Minulla on jäänyt jotain perustavanlaatuista varmasti ymmärtämättä, kun en käsitä että miten puskuriliuksen pH voi olla jotain merkittävästi 7:stä poikkeavaa (vai voiko?) jos kerta ideana on että happoa ja sen vastinemästä on saman verran puskuriliuoksessa?
Apua!!: puskuriliuoksen pH, en ymmärrä
2
535
Vastaukset
- vanhakemisti
Siis voihan se olla jokin muukin. Liuos vain pitää halutun pH:n vaikka siihen lisättäisi (kohtuullisia määriä) happoa tai emästä. Ajattelet varmaan "luonnon omia" puskuriliuoksia (jotka useinmiten pyörivät neutraalin tuntumassa, vaikkapa veri). Etikkahaposta ja sen suolasta tehty puskuriliuos on pH neljän-viiden tuntumassa, voi olla emäksisiä puskuriliuoksiakin. Miten halutaan (mutta pääpointti, että pysyy halutussa arvossa).
Ymmärrät nyt ilmeisesti vastinemäksen (eli konjugaattiemäksen) käsitteen väärin. Konjugaattiemäs ei neutraloi happoa, joten puskuriliuoksen pH voi olla jotain aivan muuta kuin neutraali.
Kun vaikkapa etikkahappomolekyyli hajoaa eli protolysoituu vesiluokseen, liuokseen vapautuu vetyioneja ja asetaatti-ioneja. Asetaatti-ioni toisaalta pystyy myös ottamaan vastaan vetyionin ja muuttumaan takaisin etikkahapoksi. Aine, joka pystyy vastaanottamaan vetyionin on emäs. Tässä tapauksessa asetaatti-ionia kutsutaan etikkahapon konjugaattiemäkseksi, koska se voi muodostaa etikkahappoa.
Etikkahaposta tehtävään puskuriliuokseen siis laitetaan etikkahappoa ja sen konjugaattiemästä eli asetaatti-ioneja. Asetaatti-ionit saadaan vaikkapa natriumasetaatista.
Nyt jos lisäät tällaiseen liuokseen pienen määrän hydroksidia, niin hydroksidi-ionit neutraloituvat liuoksessa olevien vetyionien ansiosta. Jos taas lisäät pienen määrän vaikkapa suolahappoa, niin suolahapon lisäämät vetyionit liittyvät konjugaattiemäkseen jolloin muodostuu neutraaleja protolysoitumattomia etikkahappomolekyylejä. Näin siis karkeasti ja yksinkertaistetusti selitettynä. pH ei siis pienellä määrällä vahvaa happoa tai emästä juuri muutu.
Liuoksen puskurikapasiteetti on suurimmillaan silloin, kun liuoksen pH = pK(happo/emäs). Vaikkapa etikkahappopohjaisen puskuriliuoksen puskurikapasiteetti on siis paras silloin, kun puskuriliuoksen pH = 4,76.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1066756KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3786387Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei613198Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521132689Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082330- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro201677Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341495Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247