Hei! Ihminen alkaa asetella pisteitä koordinaatistoon (esim. pieniä poletteja pöydälle). Hänelle ei alunperäisesti sanota montako niitä tullaan testissä asettamaan vaan annetaan uusia sitä mukaa kuin testi etenee. Kohdehenkilö siis laittaa niitä yksi kerrallaan peräputkeen haluamiinsa paikkoihin. Tila on tietenkin rajoitettu, joten se luo tietynlaiset häkkikehykset testille, mutta olkoon laittelualue suurimpaan mahdolliseen laitettavien pisteiden määrään nähden sopusuhtainen. Pisteitä siis laitellaan niin kauan kunnes "tulos" saadaan selville.
Tästä konfiguraatiosta, johon kohdehenkilö pisteet asettelee pitäisi siis pikkupuoliin alkaa havainnoida jotain ominaisuuksia itse kohdehenkilöstä.
Esim1. Henkilö haluaa asetella mahdollisimman symmetrisesti, mutta tietämättä alunperäisesti annettavien asetettavien pisteiden lukumäärää, tämä ei onnistu (vaikeuksia anaalisessa vaiheessa).
Esim2. Henkilö yrittää asetella täysin (luonnon-) sattumanvaraisesti. Tämähän ei ihmiseltä onnistu. Vrt.pa vaikka kun ihmisen pitäisi yrittää matkia kolikonheittoa, niin pystytään (pitkissä sarjoissa) erottamaan ihmisen sarja oikeasta (pseudo-)randoomista sarjasta. Mm. ihminen ei laita peräputkeen tarpeeksi samaa kolikon puolta satunnaisen heittelyn tuottaessa (melko) pitkiäkin tällaisia putkia. Olisiko tähän 2D-pisteiden asetteluun joitain samanlaisia testejä? (Esim. suurin kahden pisteen etäisyys vrt. pienin kahden pisteen etäisyys?, Pisteiden (etäisyyksien) Varianssi?) Niin ja tämä voisi sitten olla vaikkapa Histriooninen luonne.
Pitäisi keksiä jokaiselle luonteelle omanlaisensa kuvio ja sitten valita se mikä on siinä luokassa, sillä jotenkinhan ne täytyy myös luokitella persoonallisuuden tai jopa jossain mielessä älykyydenkin mukaan (nämähän voisivat olla erilaisia dimensiota (missä avaruudessa nämä tulokset elävät)), kohdehenkilön konstruktiota lähinnä. Heippa!
Uudenlainen älykkyys/pers. testi
enema_Ruth
1
174
Vastaukset 1
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202542Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401832Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101240- 1081042
- 721028
- 98976
- 48905
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88874- 101862
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34791