Tiedossani on yksi noin kuution kokoinen ns kimberliittikivi etelä-savossa, sen pillari nosti pellolta rauniolle. Olen lukenut että kimberliitit saattavat sisältää timantteja. Pohjois-savoon kaaville kaavaillaan timanttikaivosta, sieltä suurimmat löydetyt timantit ovat vain reilun gramman ja 5mm kokoisia. Kyseisessä kivessä on malmiyhtiön poraamia reikiä, en tiedä mitä he kartoittivat. Mieleeni tuli,että jos täyttäisin ne reiät ns etanadynamiitillä se lohkoisi kiven osiin mutta timanttien toivossa kivi kai pitäisi murskata hienommaksi. Miten kannattaisi menetellä ?
Vastaukset 3
Korjaus edelliseen: Kaavilta löydetty suurin timantti on tietysti reilun karaatin eli 0,24g painoinen.
- guldvaskare
Kannattaa menetellä niinkuin suunnittelit, jos kivi on sinun maillasi, muuten kysymään lupa maanomistajalta.
- Työtönetsiityötä
Voin tulla hakkaamaan käsin sitä kiveä murskaksi. 12 euroa tunti olisi palkkapyyntöni telttapaikka ja Tampereelta menopaluuliput. Työvälineet pitää myös saada sinulta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 116719
- 77673
- 48648
- 46573
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?39566- 60542
Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44517Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71516- 26471
- 52444