Mitkä ME-tulokset rikkoutuvat tällä kaudella?

DiamondLeague

Viime kaudella rikottiin kaikkiaan neljä yleisurheilun olympialajien maailmanennätystä. Pitkään lyömättömänä pidetty Serhi Bubkan seivästulos 615 ylittyi, kun Ranskan Renaud Lavillenie hyppäsi hallissa 616. Niin ikään ranskalainen Yohann Diniz puolestaan paranteli 50km kävelyn maailmanennätystään lukemiin 3.32.33 sangen tapahtumarikkaassa EM-kilpailussa Zürichissä. Lisäksi Dennis Kimetto juoksi maratonin ME:n lukemiin 2.02.57 ja Anita Włodarczyk heitti moukaria 79,58 metriä kirjaten naisten moukarin ME:n takaisin omiin nimiinsä. Myös korkeuden ME 245 oli vaarassa, sillä peräti viisi miestä hyppäsi 240 tai sen yli. Lähimmäksi ME:tä pääsi Qatarin pomppuihme Mutaz Essa Barshim tuloksella 243. Barshim on hypännyt tällä kaudella jo 238 helpon näköisesti. Tällä kertaa voitto kisassa riitti eikä Barshim lähtenyt edes tavoittelemaan yli 240 tuloksia.

Tällä kaudella on jo epävirallisesti rikottu kaksi maailmanennätystä. Sekä miesten että näisten 20km kävelyn uudet ME-tulokset odottavat vain virallista hyväksyntää. Timanttiliigan avauskilpailussa käytiin puolestaan kaikkien aikojen kova tasoisin kolmiloikkakilpailu, kun kaksi miestä ylitti 18 metriä (Pedro Pablo Pichardo 18,06m, Christian Taylor 18,04m). Jonathan Edwardsin ME:een 18,29 metriä on tosin vielä matkaa. Naisten 5000 metrillä nähtiin myös kova aika 14.14,32, kun vasta 23-vuotias Etiopian Almaz Ayana kohensi ennätystään yli 10 sekuntia. Noteeraus jää ME:stä 14:11.15 vain reilu 3 sekuntia.

Miesten satasella Justin Gatlinin vauhti kiihtyy koko ajan ja mies juoksikin omaksi ennätykseen jo 9,74 sekuntia. Myös Asafa Powell on ollut tällä kaudella kelpo vireessä ajalla 9,84 sekuntia. Mitä tekee loukkaantumisten jälkeen paluuta tekevä Yohan Blake? On mielenkiintoista nähdä, kuinka heikosti kauden avannut ME-mies Usain Bolt (10,12s) kykenee vastaamaan parin heikommin menneen kauden jälkeen. Syntyykö MM-kisoissa Pekingissä uusi ME? Entä äityykö Kirani Jamesin ja LaShawn Merrittin nokittelu maailmanennätys jahdiksi MM-kisoihin mennessä? Merrittin ikä alkaa jo painaa mutta Kirani voisi olla vahva kandinaatti Michael Johnson ME:n 43,18s haastajaksi. Matkaa ME:een vielä on mutta Pekingin nopea rata antaisi edellytykset ME-jahtiin pikamatkoilla.

Lisäksi Saksan nuori kuulamörssäri David Storl on vahvassa vireessä. Timanttiliigassa tuli jo voitto tuloksella 21,51 ja seuraavana päivänä voitto Saksassa tuloksella 21,72 käsittämättömällä sarjalla (21,43 – 21,25 – 21,57 – x – 21,72 – 21,66). Jos perustaso on näin vahva, niin kuinka pitkälle kuntopiikin avulla työnnetään? No ensin pitäisi puhkaista 22 metrin rajapyykki ennen kuin voidaan puhua maailmanennätyksestä (23,12). Ehkä tulevilla kausilla sitten?

Mitkä maailmanennätys tulokset siis rikkoutuvat tällä kaudella? Rikkoutuuko naisten moukarissa 80 metrin rajapyykki? Syrjäytetäänkö Javier Sotomayorin 245 viimein historian kirjoista? Miten käy Jonathan Edwardsin ME:n? Kerro mielipiteesi.

0

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

        Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
        Ikävä
        255
        17806
      2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

        Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
        Ikävä
        46
        2054
      3. Kysy jotain kaivatultasi

        Tämä ketju on sitä varten.
        Ikävä
        192
        1507
      4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

        Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
        Maailman menoa
        135
        1416
      5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

        Mutta olet sinä tehnyt.
        Ikävä
        28
        1209
      6. Mitä ajattelet hänestä

        Millaisena pidät kaivattuasi?
        Ikävä
        122
        968
      7. Huomioon ottaminen

        Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
        Ikävä
        30
        922
      8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

        Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
        Sinkut
        81
        794
      9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

        Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
        Ikävä
        82
        756
      10. Voitko väittää

        Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
        Ikävä
        75
        678
      Aihe