pakastettu sieni

Tein omaan liemeen pakastetusta sienestä piiraan. Piirasta tuli niin paljon että voikohan osan siitä pakastaa, kun sienet ovat jo kertaalleen ollut pakkasessa??
5329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Voi.

Äänestä

Sienen ominaisuudet pysyvät parhaina kuivattuina. Pakastettuna tulee sitkeää.
Kuivaan paperin päällä huoneen lämmössä noin viikon. Lasipurkkiin, eikä vie tilaa paljoa.

Äänestä
  • Suppikkset,tatit ja mustatorvisienen kuivaan.Kanttarellissa olen parhaimmaksi säilöntätavaksi todennut pakastuksen.Käytän paistinpannulla ja säilön omaan liemeen pakkaseen.

    Äänestä

  • voi-tatti kirjoitti:

    Suppikkset,tatit ja mustatorvisienen kuivaan.Kanttarellissa olen parhaimmaksi säilöntätavaksi todennut pakastuksen.Käytän paistinpannulla ja säilön omaan liemeen pakkaseen.

    http://kotiliesi.fi/ruoka/ruokaideat/sienet-sailoon
    Mun kattareleista tuli pakkasessa kmimaisia, jouduin blenderillä hienontamaan, mutta mikä keitos kehkeytyikään.

    Äänestä

viime päivinä, ehkä noin 1.5 viikon ajan olen saanut kerättyä nuoria, vastanousseita herkkutatteja, iäkkäimmätkin ovat olleet muutamaa poikkeusta luk.ottamatta tuollaisia kahvikupin suun kokoluokasta tuonne noin kahvikupin lautasen kokoluokkaan. Noh, kiitos Kaikkivoipainen Luonto. Oltiihan niitä jo odotettukin, sitten heinäkuun puolivälistä (!?) alkaneen erikoisen pitkän kuivan kauden jälkeen... Nurmikoilta olen parhaat sieniapajani kerännyt nyt tään syksyn alkupuoliskolla... niillä on tasainen kosteus, ruohonleikkuu aktivoi ja ehkä muutenkin "ruokkii" rihmastoja ja pitää kasvualustaa kosteampana kuin lukemattomien lämpöä keräävien kivien täplittämässä, kuivemmassa metsämaassa. Mesisientä, erilaisia tatteja, joista voitatti on ollut erityisen puhdasta, vähätoukkaista... koivunkantosientä, kuusilahokkaa, mustaa rouskua, kultasientä, ... ahh tätä sienestäjän onnea!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voi-tatti kirjoitti:

Tein omaan liemeen pakastetusta sienestä piiraan. Piirasta tuli niin paljon että voikohan osan siitä pakastaa, kun sienet ovat jo kertaalleen ollut pakkasessa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu