Juusto täytteiden alla

hassutapa

Käytiin äsken uudessa pitseeriassa ja ensin ihmeteltiin onko juusto jäänyt kokonaan pois, mutta se olikin laitettu täytteiden alle. Olipa erikoinen ratkaisu, mutta kyllä lätty muuten oli ihan syötävä. Lieneekö mennyt sitten vahingossa, kun yleensähän pitsan kypsyyden näkee nimenomaan sen pinnalla olevan juuston ruskistumisesta.

12

1108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsiissiäbrunena

      Nykyään juusto laitetaan täytteiden alle eikä päälle ihan tseffien suositusten mukaan - näin nykyään mennään vaikka itsekin kaipaan ruskistunutta juustoa ja sen makua.

    • TuomasAH

      Ainahan juusto on ollut alimmaisena.
      Pizzan kypsyys katsotaan aina pohjasta. Tarvittaessa pizza peitetään foliolla ettei täytteet pala pohjan kypsennyksen aikana.
      Koska suomalaiset ovat oppineet syömään raakaa pizzaa ne äitien tekemät pizzat katsotaan juustosta.

    • pitsaanaamaan

      on kyllä aika omituista. itsekin aina pizzaa tehdessä laitan pizzaraasteen päällimmäiseksi, siintä näkee kun ruskistuu niin on kypsää! pitsapaikoissakin yleensä juusto päällä ja täytteet sen alla.

      • ristojarane

        Yhtään pakastepitsaa en ole nähnyt, jossa juustoraaste olisi alimmaisena. Mahtaako sellaisia olla? Itselläni on kokemusta vain grandiosasta, dr.ötekkeristä ja pirkka-tuotteista.


    • Bipolo

      Juuston paikka riippuu täytteestä. Jos vaikkapa täytteenä on pekonia tai salami, tulee juusto niiden alle, sillä ideana on, että ko. täytteisiin tulee rapeutta. Jos juuston laittaa päälle tuloksena on pekoni tai salami, joka on verrattavissa märkään tiskisieneen. Sitten on taas täytteitä, joiden ei halutakaan kuivuvan ja ne laitetaan juuston alle.

    • näinsevaanonn

      Pizzaan laitetaan AINA juusto päällimäiseksi! Näin tehdään myös asiantuntevissa pizzerioissa. Katsokaapa vaikka. Juustoa ei tarvitse edes paljon, ripaus edamia riittää.

      • tsipadui

        Urpo


      • pizzamään

        Juusto jos on päällä, sitä kutsutaan lämpimäksi voileiväksi, erotuksena pizzaan, joka paistetaan pohjasta päin, juuston ollessa muun täytteiden (jos nyt niitä on pakko laittaa) alla.

        Margarita on pizza aidoimmillaan.


      • tarkka_juustosta

        Edam juustona on täysin väärä valinta. Kuten myös emmentalit, oltermannit ja turunmaat, valmiista pizzaraasteista puhumattakaan.


    • ponappetiitti

      Pitsa on pitsa on pitsa - mikä sitten onkaan se oikea pitsa - onko se se tiukan määritelmän mukainen napolilainen vaiko roomalainen, milanolainen tai jopa chigacolainen paksuine pohjineen?

      Itse tein viime viikolla paksupohjaisen pitsan kasvis- ja juustotäytteillä. Kastikkeen tein itse keittäen säilyketomaatteja mausteiden, sipulin, valkosipulin ja yrttien kera ja annoin jäähtyä.

      Tein 3 desin taikinan eli 3 desiä vettä lämmitettynä, pari ruokalusikallista oliiviöljyä sekaan, kuivahiivaa jauhoihin sekoitettuna. vähän suolaa ja sokeria, jauhoja sopiva määrä veteen sekoittaen ja lopuksi vaivaten kunnes taikina on koostumukseltaan sopiva ja kulhosta irtoava.

      Taikina syrjään kohoamaan puoleksi tunniksi tai jääkaappiin jenkkiläiseen malliin muutamaksi tunniksi hitaaseen kohoamiseen - jotkut hihistit pitävät taikinan alhaisessa lämmössä jopa vuorokauden.

      Kohoamisen jälkeen taikinaa vaivataan uudelleen ja muotoillaan halutun muotoiseksi ja annetaan kohota puoli tuntia ennen kastikkeen ja täytteiden laittoa. Uunin voi samalla laittaa 225 asteeseen lämpiämään.

      Kun pitsa on saanut kohota hieman lämpimässä paikassa voi levittää aikaisemmin valmistetun ja jäähtyneen kastikkeen sen pinnalle, vähän parmesaania raastettuna, kuumuudelle herkät kasvikset kuten itselläni kevätsipulit, mozzarella viipaleita päälle, olivihake (kivellisistä olliveista irrotettu liha) ja lopulta kypsennystä vaativat kasvikset päälle kuten itselläni paprikan palat.

      Ja eikun uuniin leivinpaperilla peitetyllä uunipellillä - mitään pitsakiveä ei tarvitse vaan pohjasta tulee rapsakka ilman sitäkin. Aikaa noin 15 minsaa 225 asteisessa uunissa ja herkku on valmis - toki pinnan ruskistumista tulee vahtia ja kun myös sisin juusto kuplii ja pinta on kauniin ruskea niin lätty on valmis.

    • asiakasfobia

      mitä vitun väliä sillä on??? jos asiakas tuo pizzan takaisin jossa juusto on alimmaisena niin saa kyllä painua vittu muualle syömää.maksakoon pizzan ja nakkaan pizzan perässä saatana !!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      375
      2700
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      63
      2150
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      111
      1732
    4. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1452
    5. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      186
      1445
    6. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1435
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1407
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1293
    9. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1287
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1176
    Aihe