on itseoikeutetusti kankaanpään murre. Se on jotakin sanoinkuvailemattoman karmeaa länkytystä.
Ei mulla ole mitään itse kankaanpääläisiä vastaan.
Suomen kauhein murre
14
2112
Vastaukset
- vähän_etelämpää
Ans esimerkkei.. ?
- justjooaivan
No, olipa kamala tuokin. "Ans esimerkkei" huh huh...
- diipadaii
Moroo, mennään torille syömään mustoomakkaroo.
On se aivan hirveää kuunneltavaa. - Maittokatset
diipadaii kirjoitti:
Moroo, mennään torille syömään mustoomakkaroo.
On se aivan hirveää kuunneltavaa.Oih ihana murre
- lslkfjjriuewwe
diipadaii kirjoitti:
Moroo, mennään torille syömään mustoomakkaroo.
On se aivan hirveää kuunneltavaa."mustoomakkaroo"
Ei ainakaan Kankaanpäässä noin puhuta. - diipadaii
lslkfjjriuewwe kirjoitti:
"mustoomakkaroo"
Ei ainakaan Kankaanpäässä noin puhuta.No, olen nyt Kankoonpeessä pari vuotta asunut, ja kyllä ne täällä juuri noin sanovat. Jos nyt puhutaan samasta Kakelandiasta.
- kulndewrjkl
diipadaii kirjoitti:
No, olen nyt Kankoonpeessä pari vuotta asunut, ja kyllä ne täällä juuri noin sanovat. Jos nyt puhutaan samasta Kakelandiasta.
mustoo, makkaroo
Enempi tuo muistuttaa itäisiä savolaismurteita.
Mahtaako suaha kalloo, onko ommoo rahhoo jne. - wertyukh
Ylä-Satakunnassa on Savosta tullutta asujamistoa. Kielikin muuttuu Jalasjärven rajalla kuin taikaiskusta.
- ikuji
diipadaii kirjoitti:
Moroo, mennään torille syömään mustoomakkaroo.
On se aivan hirveää kuunneltavaa.Tai mennään jeehajjiin kattoon tappadaa.
- H.J-nen
Riippuu kuulijasta. Todennäköisesti hänen omansa on muiden mielestä karmein.
Eräs savolaispoika kuvaili ensimmäistä seksi kokemustaan. Käsi oli saatu jo reisien väliin, kun tyttö sanoi "elä raploo kusotinta". Homma kuitenkin eteni, ja loppuvaiheessa tyttö varoitti " elä piästä miähniä katiskaan".- Irwin_Leukanen
Todella romanttista!
- Anonyymi
Poika ei kuitenkaan raaskinut vetää ulos aivan ajoissa, kun tuntui niin makealta siellä. Viimein hän sai tytölle tunnustettua: "Ihan pikkisen sinne katiskkaas lirahti vua tehnnöönkö tuo sevvertanen mittää!" Muutaman kuukauden päästä tyttö tuli sattumalta häntä vastaan ja sanoi: "Vua osaspas äejjän pikkinen syötti antokkii reelusti kalloo!"
- KauheaMurre
Kyllä kauhein murre on se, jota Heli Laaksonen kirjoittaa kirjoissaan. Toiminta ei ilmeisesti ole varsinaisesti rikollista, koska Laaksosta ei ole vielä oikeudessa tuomittu. On kuitenkin moraalisesti hyvin epäilyttävää, että hän ansaitsee elantonsa tällaisella kielenkäytöllä.
- Anonyymi
Laaksosen murre on Laitilan murretta.
Minäkään en avaa murrekirjallisuutta, vain yleis- ja kirjakielistä kirjallisuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2052394
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401592Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1351232Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2881028Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56982Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis303965Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20922- 55916
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19774Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763