ARJEN KEMIAA KALKKI + ETIKKA

eza

Autoni sai päälleen sammuttamatonta kaikkia. Seurasi vesikuuro. Kaikki iskostui auton maalipintaan. Kokemus on opettanut että kalkki lähtee happamalla pesulla. Sumutin auton päälle vesi -etikka seosta. Seurauksena hetken aikaa todella voimakas rikkivetymäinen haju ja kalkki lähtee irtoamaan maalipinnasta. Kysymys: Millainen reaktio tuossa tapahtuu? Mitä aineita vapautuu? Mistä rikinkatku?

2

2419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha_kemisti

      Varmastikin erilaisia vaiheita, joita ei varmuudella voi tunnistaa. Suurella todennäköisyydellä sammuttamaton kalkki (CaO) ja vesi ovat muodostaneet kalsiumhydroksia ("sammutettu kalkki" Ca(OH)2), kalsiumoksidi imee ahnaasti vettä. Siitä tulee vähän vellimäistä ja hienojakoista tavaraa, joka varmastikin jää pintaan, kuten kuvailit.
      Kun laitat lievästi hapanta etikkavesiliuosta perään, alkaa Ca(OH)2 ainakin osittain reagoida sekä kalsiumasetaatiksi (asetaatti tulee etikkahaposta) ja varmaankin ihan vain kalsiumioneiksi ("liuennut kalkki"). Reaktiot eivät ole täydellisiä nopeassa huuhtelussa ja (oletettavasti) kylmähkössä vedessä. Vapautuu ainakin hiilidioksidia kaasuna ja muodostuu lisää vettä.
      Rikin tuoksulle pari veikkausta: joko sammutetussa kalkissa on epäpuhtautena rikkiyhdisteitä (tuskin analyysipuhdasta) tai emäksinen Ca(OH)2 on liuottanut maalista rikkiyhdisteitä (en tiedä onko niitä), jotka happo saa reagoimaan rikkivedyksi.
      Tuo kalsiumhydroksidin (Ca(OH)2) emäksisyys on saattanut muutenkin vaurioitaa maalipintaa mutta täyttä varmuutta ei tämän perusteella voi sanoa. Hyvä kuitenkin, että sait huuhdeltua pois, pidempi altistus olisi varmasti aiheuttanut haittaa. CaO reagoi jo ilman kosteudestakin hydroksidiksi.

    • metsäveli

      Lisää vanhaa kemiaa.
      Puun kuivatislauksen yhteydessä syntyvistä aineista eräs on etikkahappo, joka
      saatiin erilleen antamalla kuivatislauskaasujen pulputtaa "kalkkimaidon" eli
      sammutetusta kalkista ja vedestä tehdy litkun läpi.
      Kalsiumoksidi kun liukenee melkoisesti veteen, niin etikkahappo reagoi heti
      sen kanssa ja tuloksena syntyi "harmaakalkkia" jossa oli myös etikka-asetaattia.
      Etikkahappo saatiin käsittelemällä rikkihapolla, eli kipsiä syntyi ja haihtuva etikkahappo saatiin erilleeni.
      Toinen tapa oli asetonin tuottaminen harmaakalkista, eli tehtiin kuiva seos
      harmaakalkista ja natrium tai kaliumhydroksidista joita piti käyttää noin
      puolet harmaakalkin määrästä.
      Tätä kuumennettiin ja asetoni haihtui pois ja tiivistettiin nesteeksi.
      Asetoni oli aikoinaan tärkeä aine murhatöissä, eli räjähdysaineiden tuotannossa.
      Jopa niukkuusartikkeli koska aineen synteettinen valmistus oli enempi turaamista.
      Israelin ensimmäiseksi pääministeriksi myöhemmin kohonnut hemmo sitten
      sekaantui asiaan ja britit saivat ensimmäisinä uuden menetelmän käyttöön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      111
      7825
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      376
      6939
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      77
      4291
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4009
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      202
      2468
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      30
      2189
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      84
      2055
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      1879
    9. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1747
    10. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1740
    Aihe