ARJEN KEMIAA KALKKI + ETIKKA

eza

Autoni sai päälleen sammuttamatonta kaikkia. Seurasi vesikuuro. Kaikki iskostui auton maalipintaan. Kokemus on opettanut että kalkki lähtee happamalla pesulla. Sumutin auton päälle vesi -etikka seosta. Seurauksena hetken aikaa todella voimakas rikkivetymäinen haju ja kalkki lähtee irtoamaan maalipinnasta. Kysymys: Millainen reaktio tuossa tapahtuu? Mitä aineita vapautuu? Mistä rikinkatku?

2

2165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha_kemisti

      Varmastikin erilaisia vaiheita, joita ei varmuudella voi tunnistaa. Suurella todennäköisyydellä sammuttamaton kalkki (CaO) ja vesi ovat muodostaneet kalsiumhydroksia ("sammutettu kalkki" Ca(OH)2), kalsiumoksidi imee ahnaasti vettä. Siitä tulee vähän vellimäistä ja hienojakoista tavaraa, joka varmastikin jää pintaan, kuten kuvailit.
      Kun laitat lievästi hapanta etikkavesiliuosta perään, alkaa Ca(OH)2 ainakin osittain reagoida sekä kalsiumasetaatiksi (asetaatti tulee etikkahaposta) ja varmaankin ihan vain kalsiumioneiksi ("liuennut kalkki"). Reaktiot eivät ole täydellisiä nopeassa huuhtelussa ja (oletettavasti) kylmähkössä vedessä. Vapautuu ainakin hiilidioksidia kaasuna ja muodostuu lisää vettä.
      Rikin tuoksulle pari veikkausta: joko sammutetussa kalkissa on epäpuhtautena rikkiyhdisteitä (tuskin analyysipuhdasta) tai emäksinen Ca(OH)2 on liuottanut maalista rikkiyhdisteitä (en tiedä onko niitä), jotka happo saa reagoimaan rikkivedyksi.
      Tuo kalsiumhydroksidin (Ca(OH)2) emäksisyys on saattanut muutenkin vaurioitaa maalipintaa mutta täyttä varmuutta ei tämän perusteella voi sanoa. Hyvä kuitenkin, että sait huuhdeltua pois, pidempi altistus olisi varmasti aiheuttanut haittaa. CaO reagoi jo ilman kosteudestakin hydroksidiksi.

    • metsäveli

      Lisää vanhaa kemiaa.
      Puun kuivatislauksen yhteydessä syntyvistä aineista eräs on etikkahappo, joka
      saatiin erilleen antamalla kuivatislauskaasujen pulputtaa "kalkkimaidon" eli
      sammutetusta kalkista ja vedestä tehdy litkun läpi.
      Kalsiumoksidi kun liukenee melkoisesti veteen, niin etikkahappo reagoi heti
      sen kanssa ja tuloksena syntyi "harmaakalkkia" jossa oli myös etikka-asetaattia.
      Etikkahappo saatiin käsittelemällä rikkihapolla, eli kipsiä syntyi ja haihtuva etikkahappo saatiin erilleeni.
      Toinen tapa oli asetonin tuottaminen harmaakalkista, eli tehtiin kuiva seos
      harmaakalkista ja natrium tai kaliumhydroksidista joita piti käyttää noin
      puolet harmaakalkin määrästä.
      Tätä kuumennettiin ja asetoni haihtui pois ja tiivistettiin nesteeksi.
      Asetoni oli aikoinaan tärkeä aine murhatöissä, eli räjähdysaineiden tuotannossa.
      Jopa niukkuusartikkeli koska aineen synteettinen valmistus oli enempi turaamista.
      Israelin ensimmäiseksi pääministeriksi myöhemmin kohonnut hemmo sitten
      sekaantui asiaan ja britit saivat ensimmäisinä uuden menetelmän käyttöön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 81
      5047
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4869
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2699
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe