meillä ei ole kotona grillattu muutakuin makkaraa hiiligrillillä joten ei tiedä oikein mitään grillauksesta. Ajattelin kokeilla grillata marinoituja porsaan ulkofileitä. Kannattaako käyttää hiiligrilliä vai sähkögrilliä? Entä foliota?
Millä grillillä ja miten grillata marinoitua lihaa
grillaajakokelas
3221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Folion voi säästää hattuun - ainoa oikea grilli on hiiligrilli ja se sytytetään ilman sytytysnesteitä ihan vain paperia ja puutilkeitä käyttäen.
Possu kypsyy hyvällä hiilloksella 4-5 minuuttia per puoli riippuen paksuudesta - kypsyyden voi tarkistaa viiltämällä fileen pintaa - jos punertaa niin anna olla vielä muutaman minuutin. Possu on kypsä kun liha on tasaisen ruskeanharmaa sisältä.
Hiiligrillillä saa paremman maun lihaan kuin kaasu- tai sähkögrillillä, mutta lämmönsäätö taas voi olla hankalampaa varsinkin pallogrilleillä.
Kiitos vastauksestasi!! :)
Ole hyvä ja toivottavasti possu paistui hyvin.