Miksi atomit pyrkivät oktettirakenteeseen? Tietääkö kukaan? Onko se edes tiedossa?
Miksi juuri oktettirakenne?
5
1014
Vastaukset
Filosofisesti miksi-kysymykset ovat kiinnostavia, tieteessä keskitytään nykyään enemmän miten-kysymyksiin, luulisin.
Eikä kemia sitten enää ole ehkä paras tiede edes tuohon miten-kysymykseen, kun se vastaus alkaa mennä atomifysiikan sektorille, vaikka samahan se tietenkin on, miten sitä selittävää tiedettä kutsuu.
Jotain löytänet tästä:
http://www.uku.fi/~tanevala/FKP2/1-1-elektronirakenne.htm
Yksinkertaistaen: elektronien yms ominaisuudet nyt "sattuvat" olemaan sellaisia, että atomi- ja molekyyliorbitaaleissa oktettisäännölle on käyttöä. Onhan esim. 2 6=8.
Olisko tästä mitään apua?- Kationi
Jaapa jaa oliskos noilla taipumus järjestäytyä energeettisesti sopivimpaan tilaan. Periaatteena vähimmän vastuksen tie/työ molekyylissä ??
- Gubbe
Täälläkin suunnalla olen ihmetellyt asiaa ja selitys on näennäisen helppo: oktettirakenne nyt vain sattuu olemaan energeettisesti edullisin.
Miksi se sitten on, sitä olen ihmetellyt. Olen miettinyt voisiko ratkaisu löytyä symmetriasta. Kolmiulotteisesta maailmasta löytyy 5 pelisymmetriaa, joihin tuo maaginen kahdeksainen sisältyy: ainoana kuorien maksimielektronimääristä. Gubbe kirjoitti:
Täälläkin suunnalla olen ihmetellyt asiaa ja selitys on näennäisen helppo: oktettirakenne nyt vain sattuu olemaan energeettisesti edullisin.
Miksi se sitten on, sitä olen ihmetellyt. Olen miettinyt voisiko ratkaisu löytyä symmetriasta. Kolmiulotteisesta maailmasta löytyy 5 pelisymmetriaa, joihin tuo maaginen kahdeksainen sisältyy: ainoana kuorien maksimielektronimääristä.Elektronit eivät välttämättä ole täysin symmetrisesti uloimmalla kuorella, koska orbitaali ovat eriarvoiset.
Elektronien sijoittuminen uloimmalle kuorelle pohjautuu de Broglien aaltoyhtlöön. Sen ratkaisuna saadaan tila, jota nimitetään orbitaaliksi. Näille orbitaalille elektronit sitten sijoittuvat energiaminimin periaatteen mukaan.
Oktettirakenne on pysyvin rakenne, ja tähän atomit pyrkivät.
On olemassa kuitenkin suhteellisen pysyviä yhdisteitä, joilla ei ole oktettia, esim NO ja NO2, tai PCl5.
- Anonyymi
Laita vittuun se valo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708