Miksi atomit pyrkivät oktettirakenteeseen? Tietääkö kukaan? Onko se edes tiedossa?
Miksi juuri oktettirakenne?
5
994
Vastaukset
Filosofisesti miksi-kysymykset ovat kiinnostavia, tieteessä keskitytään nykyään enemmän miten-kysymyksiin, luulisin.
Eikä kemia sitten enää ole ehkä paras tiede edes tuohon miten-kysymykseen, kun se vastaus alkaa mennä atomifysiikan sektorille, vaikka samahan se tietenkin on, miten sitä selittävää tiedettä kutsuu.
Jotain löytänet tästä:
http://www.uku.fi/~tanevala/FKP2/1-1-elektronirakenne.htm
Yksinkertaistaen: elektronien yms ominaisuudet nyt "sattuvat" olemaan sellaisia, että atomi- ja molekyyliorbitaaleissa oktettisäännölle on käyttöä. Onhan esim. 2 6=8.
Olisko tästä mitään apua?- Kationi
Jaapa jaa oliskos noilla taipumus järjestäytyä energeettisesti sopivimpaan tilaan. Periaatteena vähimmän vastuksen tie/työ molekyylissä ??
- Gubbe
Täälläkin suunnalla olen ihmetellyt asiaa ja selitys on näennäisen helppo: oktettirakenne nyt vain sattuu olemaan energeettisesti edullisin.
Miksi se sitten on, sitä olen ihmetellyt. Olen miettinyt voisiko ratkaisu löytyä symmetriasta. Kolmiulotteisesta maailmasta löytyy 5 pelisymmetriaa, joihin tuo maaginen kahdeksainen sisältyy: ainoana kuorien maksimielektronimääristä. Gubbe kirjoitti:
Täälläkin suunnalla olen ihmetellyt asiaa ja selitys on näennäisen helppo: oktettirakenne nyt vain sattuu olemaan energeettisesti edullisin.
Miksi se sitten on, sitä olen ihmetellyt. Olen miettinyt voisiko ratkaisu löytyä symmetriasta. Kolmiulotteisesta maailmasta löytyy 5 pelisymmetriaa, joihin tuo maaginen kahdeksainen sisältyy: ainoana kuorien maksimielektronimääristä.Elektronit eivät välttämättä ole täysin symmetrisesti uloimmalla kuorella, koska orbitaali ovat eriarvoiset.
Elektronien sijoittuminen uloimmalle kuorelle pohjautuu de Broglien aaltoyhtlöön. Sen ratkaisuna saadaan tila, jota nimitetään orbitaaliksi. Näille orbitaalille elektronit sitten sijoittuvat energiaminimin periaatteen mukaan.
Oktettirakenne on pysyvin rakenne, ja tähän atomit pyrkivät.
On olemassa kuitenkin suhteellisen pysyviä yhdisteitä, joilla ei ole oktettia, esim NO ja NO2, tai PCl5.
- Anonyymi
Laita vittuun se valo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3215155Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1101511
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191412Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393