Miksi atomit pyrkivät oktettirakenteeseen? Tietääkö kukaan? Onko se edes tiedossa?
Miksi juuri oktettirakenne?
5
954
Vastaukset
Filosofisesti miksi-kysymykset ovat kiinnostavia, tieteessä keskitytään nykyään enemmän miten-kysymyksiin, luulisin.
Eikä kemia sitten enää ole ehkä paras tiede edes tuohon miten-kysymykseen, kun se vastaus alkaa mennä atomifysiikan sektorille, vaikka samahan se tietenkin on, miten sitä selittävää tiedettä kutsuu.
Jotain löytänet tästä:
http://www.uku.fi/~tanevala/FKP2/1-1-elektronirakenne.htm
Yksinkertaistaen: elektronien yms ominaisuudet nyt "sattuvat" olemaan sellaisia, että atomi- ja molekyyliorbitaaleissa oktettisäännölle on käyttöä. Onhan esim. 2 6=8.
Olisko tästä mitään apua?- Kationi
Jaapa jaa oliskos noilla taipumus järjestäytyä energeettisesti sopivimpaan tilaan. Periaatteena vähimmän vastuksen tie/työ molekyylissä ??
- Gubbe
Täälläkin suunnalla olen ihmetellyt asiaa ja selitys on näennäisen helppo: oktettirakenne nyt vain sattuu olemaan energeettisesti edullisin.
Miksi se sitten on, sitä olen ihmetellyt. Olen miettinyt voisiko ratkaisu löytyä symmetriasta. Kolmiulotteisesta maailmasta löytyy 5 pelisymmetriaa, joihin tuo maaginen kahdeksainen sisältyy: ainoana kuorien maksimielektronimääristä. Gubbe kirjoitti:
Täälläkin suunnalla olen ihmetellyt asiaa ja selitys on näennäisen helppo: oktettirakenne nyt vain sattuu olemaan energeettisesti edullisin.
Miksi se sitten on, sitä olen ihmetellyt. Olen miettinyt voisiko ratkaisu löytyä symmetriasta. Kolmiulotteisesta maailmasta löytyy 5 pelisymmetriaa, joihin tuo maaginen kahdeksainen sisältyy: ainoana kuorien maksimielektronimääristä.Elektronit eivät välttämättä ole täysin symmetrisesti uloimmalla kuorella, koska orbitaali ovat eriarvoiset.
Elektronien sijoittuminen uloimmalle kuorelle pohjautuu de Broglien aaltoyhtlöön. Sen ratkaisuna saadaan tila, jota nimitetään orbitaaliksi. Näille orbitaalille elektronit sitten sijoittuvat energiaminimin periaatteen mukaan.
Oktettirakenne on pysyvin rakenne, ja tähän atomit pyrkivät.
On olemassa kuitenkin suhteellisen pysyviä yhdisteitä, joilla ei ole oktettia, esim NO ja NO2, tai PCl5.
- Anonyymi
Laita vittuun se valo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822442Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant849659Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.477627Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886418SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896133Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495122HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1184776Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074489Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,322669Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1012229