NOAA on julkaissut toukokuun globaalin ilmastoraporttinsa. Sekä toukokuu, kevät että alkuvuosi ovat olleet mittaushistorian lämpimimmät.
Raportti löytyy tuolta:
http://www.ncdc.noaa.gov/sotc/global/201505
Raportti löytyy tuolta:
http://www.ncdc.noaa.gov/sotc/global/201505
Vastaukset 21
Vanhimmat
Voisitko lämpimiksesi kertoa, miksi toukokuu ei ollut Suomessa "mittaushistorian lämpimin", vaan esim. eteläisessä Suomessa jopa keskimääräistä viileämpi. Tätä ennätyksettömyyttä on jatkunut meillä kuukausitolkulla samaan aikaan, kun väitetysti on ollut globaalisti ennätyslämmintä.
Suomi on pinta-alaltaan alle tuhannesosa koko maailmasta. Tiesitkö tätä Pierre? Kykenetkö nyt ymmärtämään eron Suomella ja koko maailmalla?
Promilleako taas pukkaa?
Ero Suomella ja koko maailmalla on kuulemma se, että meillä pitäisi "lämmetä" kaksinkertaisella nopeudella muuhun maailmaan verrattuna. Mitenkähän kauan tätä ennätyksettömyyttä vielä kestää?
Ilmasto on lämmennyt viime vuosikymmeninä globaalisti vajaan yhden asteen ja meillä Suomessa noin tuplasti sen verran:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/muutos-havaittavissa-160-vuotta-mittauksia.html
Tämä on kerrottu sinulle Pierre jo useita kertoja. Miksi et ole vieläkään kyennyt ymmärtämään sitä?
Lisätään vielä, ennen kuin Pierre edes ehtii esittää lisää tyhmiä kysymyksiään:
Meillä Suomessa ilmaston reilu lämpeneminen ei vaadi kuumuusennätyksiä (vaikka onhan niitäkin tullut viime vuosina). Pelkästään se riittää, että kylmät säät vähenevät, ja niinhän on selkeästi tapahtunut.
Ei ole tapahtunut.
Nyt on siis hädät housuissa ennätyskylmyyden vuoksi jonka jokainen tampiokin itse huomaa, ja pitää paniikissa yrittää väärentää epätoivoisesti.
Siis häh? Ennätyskuumuudestahan tässä oli kyse.
Pari kysymystä aloittajalle:
1) Onko mittaushistoria oikaistu vai oikaisematon? Tarkoitan, että onko menneisyyden mitattuja keskiarvoja alennettu aiemmin ilmoitetusta.
2) Eteläisen Suomen kohdalta väri näyttää erilaiselta kuin mitä ilmatiteenlaitos kertoo:
http://ilmatieteenlaitos.fi/toukokuu
En tarkoita eri värisävyä, vaan eri lämpötilapoikkeamaa verrattuna nolla-poikkeamaan. Kumpaan tietoon aloittaja luottaa enemmän?
Onkohan NOAA:lle taas käynyt vanhanaikaisesti eli tietoja kantaan luettaessa on tapahtunut jokin formaattivirhe. Viimeksi taisi olla kyse miinusten muuttumisesta plussiksi, olisiko nyt pilkku tulkittu jenkkiläisittäin?
Hassu juttu muuten, että anomalioita esittävässä kartassa Grönlannin kohdalla kerrotaan, kuinka pohjoinen jääpeite on ollut mittaushistorian kolmanneksi alhaisin. YLEmmekin taisi toukokuun lopulla jo ehtiä uutisoimaan, että jääpeite on "ennätysalhaalla" :D. Ja sitä ei tietenkään pinpointata, että Grönlannin jääpeitteen sulaminen oli toukokuussa tavanomaista vähäisempää.
Tuttumies on siis sitä mieltä että ilmatieteen laitos on oikeassa?
Väärennetty mikä väärennetty.
NOAA väärentää aina.
http://wattsupwiththat.com/2015/06/19/noaa-releases-new-pause-buster-global-surface-temperature-data-and-immediately-claims-record-high-temps-for-may-2015-what-a-surprise/
NOAA väärentää.....huisin jännää! Mikset ihmeesäsä paljasta suurta havaintoasi?
Johan se on paljastettu aikaa sitten.
https://stevengoddard.files.wordpress.com/2014/02/screenhunter_37-feb-14-23-52.gif
Tuo "stevengoddard" on siis ilmeisesti salaliittohörhö. Mitä sitten? Et kai oikeasti usko hänen hörhöilyjään?
Nuo esitetyt asiathan on noaa:n hörhöilyjä. Et kai oikeasti usko noaa:n hörhöilyihin?
Akuankka-linkkiä pukkaa.
Viestistäsi jäi se akuankkalinkki pois.
Ketkä ja miksi täällä suomessa vouhottavat tuosta ilm.muutoksesta. Sehän olisi helevetin mukavaa jos täällä lämpenisi vaikka 5 asteella keskilämpötila.
Mitä meidän tarvii välittää jostain zulu mulu heimosta, tuskin hekään välittävät paskan vertaa mistään pikkuisesta pohjoismaasta.
Huomaattehan että ilmaston lämpeneminen vaikuttaa Suomessa eniten kevät- ja syyskuukausien lämpenemiseen... Ilmatieteenlaitoksen sivuilta löytyy hyvät paikalliset mittaustulokset noin sadan vuoden ajalta, mutta mitäpä te niitä katsoisitte. Lukekaa ennemmin propagandablogeja, tai kirjoitelkaa vaikka niitä itse kun kovia tiedemiehiä olette. Ainaski viisaampia kuin vuosia fysiikkaa ja ilmastontutkimiseen erikoistuneet.
Ei se asia siitä mihinkään muutu, olipa syy mikä hyvänsä, eikä teppurointi auta.
Vai on NOAAn väärentäminen paljastettu. Ja liitteenä linkki Goddardin sekoiluihin. Mitä tästä paljastuksesta on seurannut? Moniko sen on nähnyt? Jos olisi niin, että NOAA olisi jotain väärentänyt ja se olisi paljastettu, kyseessä olisi tietenkin mullistava havainto ja ykkösaihe maailman tiedekeskusteluissa. Tällaista en ole havainnut. Joten eiköhän voi_reppanaa nyt ole se paikka hommata mainetta (ehkä mammonaakin), joten hopi hopi paljastamaan asiaa. Muuten Eelis on pakotettu epäilemään että taidot loppuuu kesken eikä mitään väärentämistä edes ole.