Laihduttaminen vegaaniruokavaliolla

anniina13

Miten laihduttaminen onnistuu vegaaniruokavaliolla? Olen nyt ollut vuoden verran vegaani, mutta kiloja on kertynyt muutama ylimääräinen (ei kuitenkaan veganismin vuoksi). Selkeiden ateriasuunnitelmien noudattaminen on minulle kaikista helpoin vaihtoehto, mutta kaikki löytämäni laihdutusruokalistat sisältävät vähintäänkin munakkaita, raejuustoa ja kanaa. Olen opiskelija, joten kalliisiin personal trainereihin minulla ei ole varaa. Mahani ei kestä leipää, ja siitä saa paljon kuituja ja proteiinia, enkä tiedä millä sitä korvata.

Laskin, että laihtuakseni minun tulisi syödä 1200-1500 kcal päivässä. Osaisiko joku, mahdollisesti samankaltaisten ongelmien kanssa joskus painiskellut, tehdä ateriasuunnitelman tämän pohjalta, tai edes antaa vinkkejä kevyen vegaaniruokavalion koostamiseen ja vaikka aamupalavinkkejä?

Anteeksi sekava teksti, kysykää jos jokin asia jäi epäselväksi tai mainitsematta. Kiitos!

5

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VeganPower

      Ateriasuunnitelmaa en osaa tehdä, mutta valmisruoat kannattaa jättää kokonaan pois, jos aikoo laihtua. Varmaan melkoinen itsestäänselvyys kyllä kaikille. Halvimmalla saat itse koottua aterioita erilaisista pavuista, pinaatista, porkkanasta, lantusta, perunasta, riisistä, kukkakaalista, parsakaalista, parsasta, herneistä, maissista, ruusukaalista, kaalista, paprikasta ja mitä muuta nyt kaupasta voi tuoreeltaan tai säilöttynä saada. Ruskeista ja valkoisista pavuista saat helposti kuidun ja proteiinin. Eivätkä yleensä maksa paljoa. Chocochililtä löytyy ehkpä suomalaisittain parhaat vegaanireseptit ja ulkomaisittain Yummlystä löytyy lisää(sivustolla voi myös laskea aterioiden kalorit).

    • flesuuliikkeelle

      Laihduttamiseen on aina se sama asia, jota laihduttajat inhoavat eli syö vähemmän kuin kulutat oli kyse sitten vegaaneista tai eineksien popsijoista.

      Miten sitten syö vähemmän ja samalla tuntee itsensä kylläiseksi onkin se taito rakentaa ruokavalio oikein.

      Yksi tapa on ahtaa itseensä kuiturikasta ja ravinneköyhää ruokaa ilman rasvoja ja lisättyjä sokereita - toki herkuttelupäivä tulee itselleen sallia kerran viikossa.

      Itse syön sekalaisesti ja olen pysynyt 75 kilon haarukassa läpi elämäni, joten en voi ymmärtää reilusti ylipainoisen elämää ja taistelua painonhallinnan kanssa.

      Ainoat ohjeeni ovat, että syö vähemmän ja liiku enemmän - sillä se massa saadaan laskuun.

      • jepjepp

        Saitpa pitkän tekstin vastaamatta yhteenkään kysymykseen tai neuvoon.


    • Taisittenlihaa

      Helppoa syö noin kilo salaattia päivässä soija-proteiinia 200grammaa, sekä noin 40grammaa rypsi/oliivi öljyä.

    • mausteeksi.valkosip

      Suosittelen linssejä. Linssit ovat hyviä, proteiinipitoisia ja ne ovat rakenteeltaankin ruokaisia. Netistä löytyy ihanien intialaisten linssiruokien ohjeita, njam. Ruokalaji on nimeltään Tarka Dal, joten sillä ainakin englanniksi löytyy monia ohjeita, erilaisia muunnelmia. Linssit eivät myöskään ole kalliita, ja niissä on rautaa runsaasti. Vihreä linssi on paras mielestäni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3857
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3179
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2854
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2722
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      133
      2441
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      44
      1971
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1225
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      89
      1191
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1119
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1109
    Aihe