Miksi te hauku?

MiksiHaukkuaPizza

Miksi tulla aina pizza ja kun syödä heti hauku ja sanoa kallis pizza ja paha ?!

2

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiseniinvaikeaaole

      Pitsan tärkein perusta on taikina, joka täytyy tehdä hyvin jos hyvän pitsan haluaa tehdä.

      Itse teen sen 3 desiä vettä mikrossa lämmitettynä (reilun kädenlämpöiseksi), oliiviöljyä pari ruokalusikallista, vehnäjauhoa, kuivahiiva, suola ja vähän sokeria jauhoihin sekoitettuna, ja eiku sekoittaen ja vaivaten noin 15 minsaa tai kunnes taikina irtoaa kulhon reunosta.

      Taikinan voi laittaa jääkappiin muutamaksi tunniksi tässä vaiheessa ns. hitaaseen kohoamiseen tai antaa kohota lämpimässä paikassa puolisen tuntia.

      Kun taikina on kohonnut niin se tulee vaivata uudelleen ja muokata haluaamaan muotoon - 3 desin taikina riittää yhteen pyöreään pitsaan kun taas 5 desin taikinasta saa pellillisen.

      Kun taikina on kohonnut niin sen pintaan voi laittaa täytteet eli tomaattikastike (jos ei itse jaksaa keittää kastiketta niin esim, Pastellan pieni tölkki toimii hyvin) pohjaksi, juusto (pamresaani/mustaleimainen raastettuna) , täytteet ja eikun uuniin 225 asteeseen 10-15 minuutia.kunnes reunojen väri on bruuna ja keskusta kuplii.

      Ei muuta kuin slaissaten lautaselle hyvän salaatin oheen ja kohti ääntä eli syökää hyvällä omatunnnolla.

    • pienimuutos

      Ehkä syynä on valmistus, joten keskity siihen ja tee välillä hyvä pitsa josta asiakaskin voi ollla tyytyväinen.

      Niin simppeliä se on - tyytyväinen asiakas tarkoittaa hyvää pitsa eli tee pitsa kunnon raaka-aineista ja asiakkaat jonottavat tiskillä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      342
      4332
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      142
      2428
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2056
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1571
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1107
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      42
      1094
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      22
      1005
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      140
      999
    9. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      989
    10. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      931
    Aihe