miten ihmeessä tykkäätte kylmästä

Haluan tietää miten kaikkki tykkää täällä kylmästä ja sateesta????
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

En tykkääkkään, vaan lämmöstä ja auringonpaisteesta. Ei joka päivä tarvitsisi välttämättä hellettä olla ja kyllä kesään muutama sadepäiväkin puolestani mahtuu, mutta tänä kesänä sitä sadetta on ollut aivan liikaa, kun joka paikka litisee märkyydestä, linnuilla on pesinnän suhteen vaikeaa ja maanviljelijöillä on peltojen suhteen vaikeaa. Ehdottomasti enemmän tarvittaisiin tälle kesälle auringonpaistetta ja lämpöä.

Hirvittävät ruuan hinnat varmaan syksyllä ja talvella tällaisen kesän jälkeen. Pitää sitten ostaa ulkomaalaista ruokaa ylihinnoitellun kotimaisen ruuan sijaan.

Äänestä

Kyllähän kylmä ja paleleminen on huomattavasti kurjempi olotila kuin vaikka kuumassa hellesäässä tuleva.

Äänestä

En tiedä ketään, joka tykkäisi kylmästä ja sateesta.

Äänestä
  • Sama täällä.

    Äänestä

Eilen oli täällä Oulussa n. 20 astetta ja tuntui vähän liian kuumalta. Yritin "nauttia", mutta ei onnistunut, painuin takaisin sisätiloihin. N. 15 asteen ympärillä pyörivä aurinkoinen ja tuulinen kesäsää on minulle parasta, mitä suvi tarjoaa.

En oikeasti käsitä, miten kesähelteellä kaikki olisi muka huolettomampaa ja "helle hellii" yms. Koko ajan saa stressata, miten kämppä pysyy viileänä, miten sijoitan tuulettimet, pitääkö alkaa jotain folioviritelmiä väsämään ikkunoihin, taasko pitää käydä viilentävässä suihkussa.. Yöllä ei saa silmän täyttä nukuttua kun lakanat ovat hiestä märkänä, ikkunaa kun pitää auki niin joutuu kuuntelemaan kaiken maailman känniläisten kesäölinöitä pitkälle aamuyöhön - yritä siinä sitten seuraavana päivänä töissä pirtsakkana hymyillä. Kolealla ilmalla riittää, kun väännän patterin termostaatin vähän isommalle ja vedän pitkähihaisen päälle kun menen ulos ja that's it.

Ymmärrän niitä jotka nauttivat kuumasta, mutta yhtälailla heidänkin kuuluisi ymmärtää meitä, jotka eivät siitä nauti.

Äänestä
  • Lollero. Oletkos ajatellut muuttaa asunnostasi sitten pois, koska asuntojen sisälämpötila on poikkeuksetta 20 asteen paremman puolella, nimittäin talvisaikaan :D

    Äänestä

  • Tarkoitin siis, että ulkona tuo yli 20 astetta tuntuu epämiellyttävältä, ei sisällä. En tiedä mistä tämä johtuu. Terveys ok ja hoikkakin olen, en mikään löllerölorrelo.

    Äänestä

  • Tuokin muuten v*tuttaa, että helteenvihaajat tuomitaan heti laihdutuskuurille. Tunnen itseasiassa monta luuviulua, jotka inhoavat hellettä. Sitä vastoin taas moni tuntemani pönäkkä immeinen taas tuntuu olevan niin hellehelvetin perään, että...

    Äänestä

Kuolleisuus on tutkitusti pienimmillään silloin, kun ulkoilman lämpötila on noin 14 astetta. Liika kuumuus ja kylmyys ovat terveysriskejä.

Äänestä

Myöskin paahtava aurinko ei ole iholle hyväksi. Paljon tutkimuksia auringon säteiden vaarallisuudesta ja ihoa pilaavasta vaikutuksesta.

Äänestä

nyt taas kylmäpohjois tuuli paleltuu

Äänestä

Helteellä ei jaksa tehdä töitä vaikka on pakko. Olen ulkona töissä päivät pitkät ja joskus aamusta myöhään yöhön, joten ymmärrätte syyn siihen, miksi pidän esim. syksystä enemmän kuin kesästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmeellistä kirjoitti:

Haluan tietää miten kaikkki tykkää täällä kylmästä ja sateesta????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu