jos pidetään samansuuruisena opintopisteen tuntien määrä, jota voi myös muutttaa, niin muuttumattommuustapauksessa sanoisin esim. että 4op on liian pieni lähes jokaikisellle matikan kurssille tai kaikille kursseille. 7op on suuri, mutta ei ehkä liian suuri. lähinnä sanoisin ennemmin kuin 7op,
että 5op tai 6op olisi oikea suuruus yleisimpiin matikkakurssien suuruuksiin. kumpikin, sekä 5op että 6op on yhtä huonoja tai hienoja suuruuksia minusta.
matikkakurssien yleisin suuruus
3
<50
Vastaukset
- uuelljsl
saattais olla parasta laittaa useimmiten 5op-6op tai aina jompkumpi läpi tutkinnon plus jatkokurssi olisi tilanteesta riippuen 5op tai 7op, koska siinä ehkä voittaa, jos oppilas tietää tarkalleen, kuinka raskas kurssi on kyseessä. Liika itsevarmuus toisaalta kostautuu, jos luottaa 100% pääsevänsä läpi johtuen tiedosta, kuinka raskas kurssi on kyseessä, koska itsevarmuus kasautuu tutkinnon aikana, jos kurssit ovat samansuuruisia.
jos ei ole tietoa niin paljoa, kuinka raskas kurssi on kyseessä, niin se ei ole varmaan kumpikaan postiivinen tai negatiivinen voitto, koska turhaa itsevarmutta ei ole tai kurssin läpäisyä helpottavaa raskaustietoa ei ole myöskään.
tosi hankala tietää tätä- oopedsg
kannattais varmasti ottaa huomioon matikka-aiheen vaikeutuminen, kun sitä jatketaan pisteissä. Eli ekassa pisteessä, eli vaikka 5op ensimmäisessä viidennesosassa lähes kaikki tai kaikki ne on paljon helpompia kuin myöhemmät saman kurssin osat.
siten jos tehdään jatkokurssista 7op suuruinen ja ekasta saman aiheen kurssista 5op suuruinen, niin jotta suuruus vastaa pisteitä; niin jatko7op kurssissa täytyy olla lähes aina tai aina aiheiltaan paljon suppeampi suhteellisesti kuin saman aiheen eka kurssi, koska tämä 7op jatkokurssi on jatkoa alun tosi helpolle 5op suuruiselle kurssille.
Eikö teistäkin ollut äärimmäisen helppoa oppia alkua joukkojen leikkauksista tai vaikka mikä on yksikkömatriisi?
ei tähän mitään psykologia tartte. tarttee vaan tietää, miltä opettajasta itsestä tuntuisi opiskella jotain kurssia, siis vaikeudelta.
- uude
ylpeys haittaa ihmisen koko elämää lähtien vaikka työelämästä, opiskelusta, vapaa-ajasta ja itsensä muusta kehittämisestä. liika itsevarmuus on täsmälleen ylpeyttä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1772321Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe401817Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141632Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661334Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391321Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191121Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641068- 621027
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja110757Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn45703