Rakastan valoa ja aurinkoa. Kyllä kesällä sataa voi, mutta liika on aina liikaa. Tuntuu, että sateelle ei loppua näy. Päivä toisensa jälkeen vettä vaan.
Vihaan suuresti talvea, pakkasta, lunta ja pimeyttä. Suomen kesä on todella lyhyt ja sitä odotetaan koko vuosi. Odotetaan aurinkoa, mutta sataa kokoajan vettä.
Ihmiset matkustavat kesällä ja lomaa on vain yleensä neljä viikkoa. Osa haaveilee matkustavansa kauniissa säässä, grillaavansa tai käyvänsä uimassa.
Ihmiset odottavat niin paljon kaunista säätä. Eivät todellakaan toivo viikko tolkulla vesisadetta. Kaikenlaiset säänennustajat lupailevat kaunista ja hyvää säätä katteettomin lupauksin. Myös kaikenlaiset huru-ukot ennustavat kaunista säätä. Valitettavasti ihminen ei pysty hallitsemaan säätä.
En enää usko kauniisiin päiviin heinäkuussa. Kesä on menetetty. P...a vuosi ja p...a kesä.
Vihaan suuresti talvea, pakkasta, lunta ja pimeyttä. Suomen kesä on todella lyhyt ja sitä odotetaan koko vuosi. Odotetaan aurinkoa, mutta sataa kokoajan vettä.
Ihmiset matkustavat kesällä ja lomaa on vain yleensä neljä viikkoa. Osa haaveilee matkustavansa kauniissa säässä, grillaavansa tai käyvänsä uimassa.
Ihmiset odottavat niin paljon kaunista säätä. Eivät todellakaan toivo viikko tolkulla vesisadetta. Kaikenlaiset säänennustajat lupailevat kaunista ja hyvää säätä katteettomin lupauksin. Myös kaikenlaiset huru-ukot ennustavat kaunista säätä. Valitettavasti ihminen ei pysty hallitsemaan säätä.
En enää usko kauniisiin päiviin heinäkuussa. Kesä on menetetty. P...a vuosi ja p...a kesä.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Selvästi olet ihminen, jonka kannattaisi asua toisessa maassa. Jos oikein vihaa säätilaa, jota talveksikin kutsutaan, silloin kannattaisi asialla jo jotain tehdä.
Helpoin tapa olisi muuttaa sellaiseen maahan jossa tätä talvea ei ole, muuta kuin vuodenaikaa kuvaavana sanana. Sellaisia maita löytyy kosolti, kun lähestytään päiväntasajaa.
Toinen keino on koittaa jonkinlaista terapiaa, koska mikäli ei muuttohaluja löydy jostain syystä, niin tilanne ei säiden osalta sitten muutu.
Aloittajan kaltaiset 'kreikkalaisluontoiset' voisivat tosiaan ottaa kimpsunsa ja painua Kreikkaan. Siellä on lämmintä. On ollut mitä mainioin kesä sään osalta.
Minäkin vihaan talvea, lunta ja pakkasta. Toivottavasti ensi talvena ei ole lunta ja pakkasta ollenkaan. Pimeydelle ei voi mitään, mutta onneksi se suurin pimeys ei kestä kun vain vähän aikaa, päivän pituushan on aina samana vuodenpäivänä sama.
Ainakin syksyn osalta uusimmat pitkän ajan ennusteet ennustavat syksylle oikein lämmintä ja aurinkoista säätä. Toivottavasti siitä jatketaan myös sitten lämpimään talveen, että lunta ja pakkasta ei olisi olenkaan. Mitä mainioimmat ulkoiluilmat olivat esimerkiksi toissa talvena hieman joulun jälkeen, kun ei lunta ja pakkasta missään, lämpötila 5 ja 10 asteen välillä, Aurinkokin paistoi ja siinä oli vielä pieni vieno lämpöinen tuulenvire.
Tämä kesä on ollu niin uskomattoman hieno, että tämän paremmaksi ei kesä voi enää tulla. Hitsi kun talvella tulis kunnolla pakkasia niin eikun paranee vaan.
Jos kerran tällaisesta säästä tykkäät, niin miksi se kelpaa kesällä, mutta ei enää talvella? Eikö sen pitäisi olla sinulle hienoa, jos tätä samaa lempisäätäsi jatkuisi silloin syksyllä ja talvella.
Minusta alkaa vähitellen tuntua siltä, että todellisia säästä valittajia ovat nämä kylmän kesän toivojat. Kun kesällä on 10 tai 15 astetta, se on heidän mielestään ihanaa säätä, mutta sitten jos syksyllä ja talvella on suunnilleen samat lämpötilat ja sama säätila, ei se yllättäen enää kelpaakkaan heille vaan sitten se on heidän mielestään inhottavaa ja huonoa säätä.
Mikähän se heidän lempisäänsä todella on, vai onko sitä olemassakaan?
Onneksi tällä hetkellä näyttää pitkän ajan sääennusteet siltä, että paha lumi ja pakkanen pysyisivät ensi talvena Suomesta pois. Pakkasia toivovat ainoastaan kotonaan sisätiloissaan pysyttelevät laiskimukset, jotka eivät ilmeisesti itse maksa lämmityslaskujaankaan. Tavallinen ahkera työtä tekevä ihminen ei pakkasta toivo, koska tietää siitä olevan vain harmia.
(Pakkasia toivovat ainoastaan kotonaan sisätiloissaan pysyttelevät laiskimukset, jotka eivät ilmeisesti itse maksa lämmityslaskujaankaan. Tavallinen ahkera työtä tekevä ihminen ei pakkasta toivo, koska tietää siitä olevan vain harmia.)
Taidat itse kuulua lämpimän kesän/talven toivojiin :)
Ensinnäkin en ole missään sanonu että tämmönen sää ei kelpaisi myös syksyllä.
Pidän myös syksyn viileydestä, kunnon lumi talvista sekä kovista pakkasista.
Enkä ole kertaakaan valittanu säästä, vaan omasta mielestäni tämä kesä on ollu edellenkin mitä mainioin, varsinkin kun en kesälomille tänä kesänä pääse vaan joudun olee siivous töissä, niin huomattavasti mukavampaa olla töissä näillä ilmoilla. Lisäksi olen tarennut vallan mainiosti olla teepaidassa ja shortseissa näillä ilmoilla, tosin nyt on sen verran viileämäpää että täyty laittaa pitkät housut.
Miule kyllä kelpaa sää kun sää, en edellenkkän ymmärrä miksi pitää valittaa asioista joille ei mitään voi.
"Ensinnäkin en ole missään sanonu että tämmönen sää ei kelpaisi myös syksyllä.
Pidän myös syksyn viileydestä, kunnon lumi talvista sekä kovista pakkasista."
No koita jo päättää, mistä säästä loppujen lopuksi pidät! Ei kaikkea voi saada.
Mitä pitäs päättää, kuten taisin mainita niin miule kelpaa sää kun sää, en ole samanlainen saatanan velli perse kuten esim. sinä tunnut olevan.
Jos kerran sää kuin sää kelpaa, niin sitten kelpaa varmaan hellekkin.
Niin kelpaakin, kohan sitä ei ole viikko ja kuukausi tolkulla.
Mutta jos näitä ei tule niin ei haittaa mitään.
Viimeviikon sateet oli hyviä, koska tänään kävin etsimässä kantsuja, eli keltavahveroita. Vautsi hienot sateet on saaneet sienet pullahtamaan pintaan, löysin tutuista kantsupaikoistani todellisen ennätys saaliin ! Saa minun puolesta sataa ropottaa vaikka kuinka, koska silloin tulee, sieniä sateella.
on tässä nyt muitaki asioita ku jotku sienet
Komppaan kanttarellin poimijaa, kyllä sienet ovat tärkeitä, ne ovat luonnon antimia, ja kesään kuuluu niitä poimia.
Itse odotan innolla mustikkasadon kypsymistä, on ihanaa päästä mustikkametsään, myös mustikat pitävät kun välillä ropsauttaa vettä taivaalta.
nyt on vihdoinki ollu poutaa jo 3 pv ,viime viikolla tuli ku saavista
Juu saa nyt olla joku päivä sateetonta, loppuviikosta saisi jo vaikka öisin sataa ropsauttaa vähän, että ei pääse sienirihmastot kuivumaan.
Ne ei tällaisena kesänä kuivu yhtään minnekkään, vettä on niin paljon varastossa.
Kuinka joku voi tällaisena kesänä edes puhua mistään kuivumisesta, kun ne eivät ole kuivuneet paljon kuivempina kesinäkään? Eihän ne selviäisi edes normaalisateisesta kesästä tuolla logiikalla, jos tällaisenä kesänäkin tekisi tiukkaa.
Vuoden 2015 jää historiaan surkeimpana kesänä 100 vuoteen. Ei tällaista kesää ole tullut ikinä vastaan. Siis ihan sadistisista jo suomalaisia kohtaan.. muutenkin kärsitään pimeästä ja sateesta pitkin vuotta.
Sydäntalvella jo kevään siintäessä näköpiirissä haikaillaan tulevaa kesää ja kun se saapuu, tai siis ei saavu, niin mitä saammekaan? Syksyn sateet, tuulta, tuulta, tuulta ja tuulta. Jos sattuukin välillä paistamaan, tuo tuuli jo jostain pilviä tilalle.
Vuosi 2015 KESÄ, SURKEIN IKINÄ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kesä 1962 on hellepäivien määrässä jo voitettu. Silloin oli koko kesänä vain 3 hellepäivää, tähän mennessä on tänä kesänä ollut niitä jo 4. Samana kesänä oli koko kesän korkein lämpötila vain 26 astetta, tänä kesänä korkein lämpötila tähän mennessä on ollut jo lähes 31,5 astetta. Vuonna 1987 oli ensimmäinen hellepäivä vasta 6. heinäkuuta, tänä vuonna oli ensimmäinen hellepäivä 29. kesäkuuta.
Eli yhtään koko mittaushistorian helteiden kylmyysennätystä tai helteiden vähyysennätystä ei tänä kesänä tulla tekemään. Mahdollisuudet niihin ovat jo menneet. Mutta voi toki olla, että tämä kesä on 2000-luvun vähähelteisin kesä ja yhtä vähähelteistä kesää emme enää 2000-luvulla koskaan näe.
Kummallista puhetta noiden hellehimojen höpitykset siitä, kuinka samaa säätä pitäisi olla vuoden ympäri. Suomessa on parasta nämä vuodenajat. Vain Suomessa ikänsä asuneet eivät aina tätä tunnu ymmärtävän. Maailmasta löytyy alueita, joissa ei meikäläisiä vuodenaikoja edes tunneta.
Meillä on kesäaika, syksy, talvi ja kevät. Neljä erilaista vuodenaikaa, se on mahtavaa se. Kaikissa niissä on oma viehätyksensä. Kesässä on parasta tämä säiden vaihtelu. Hienoa kun kesä ei ole kuivaa helteistä helvettiä, vaan siitä löytyy säiden eri kirjo. Upein vuodenaika on kunnon kirpeä syksy, toki niitä on enää harvoin. Sellainen missä aurinko paistaa kylmästi ja lätäköt on aamulla jäässä, kuulas ilma, silloin on upeaa olla metsässä.
Talvi pikkupakkasineen on hienoa, kun on myös lumipeite maassa, se joulunajan pimeys on hiljentymisen aikaa, oma viehätys silläkin on.
Kevät on toisiksi hienointa vuodenaikaa, on mykistävää ja samalla virkistävää nähdä luonnon heräävän, sen on uudesti syntymisen aikaa se.
On upea maa asua tämä Suomi, on suuri onni, että täällä on kuivaa hellehelvettiä vain satunaisesti. Päivä silloin, toinen tällöin sitä hellettä on joskus jopa mukavaa, kunhan sitä ei kestä muutamaa päivää enempää. Nyt on ennustettu sään viilenevän pohjoisesta alkaen, jännä nähdä kuinka viileäksi se tuleekaan, pitääkö kaivella villapaitaa kaapista. Se on hienointa Suomen säässä, sen arvaamattomuus.
Tekemistä löytyy toki säällä millä tahansa. Sadesäällä laitetaan sadevaatteet ja lähdetään nauttimaan ulos luontoon, ihanaa.
Ärsyttävä tyyppi
En varmasti mene ulos sadesäällä. Tasan valitan tästä säästä niin kauan ja niin paljon kuin sattuu huvittamaan.
Siinä sitten ruikutat, me tavalliset ihmiset nautimme tästäkin säästä. valittajat elävät elämäänsä negaation kautta, on kurjaa koko elämä heillä. On todettu negatiivisuuden kautta elävien ihmisten elävän lyhemmän elämän, että se kai tuollaisella valittajalla on onneksi, pääsee sitten aikaisemmin kurjuudestaan haudan lepoon.
Vituttaa kummiskin. Myönnä! Harmittaako?
Sun on ihan turha tulla tänne mitään ns. elämänviisauksiasi latelemaan. Luuletko, että mä noista sun ns. viisauksista paljon välitän? Kuten jo aikaisemmin sanoin, valitan näistä säistä niin paljon kuin huvittaa.
Joo, ei sun paskanpuhumisesi paljon kiinnosta, kuten nuo toisetkin tuossa jo mainitsivat.
Taas sataa vettä kuin tuutista pk-seudulla vaikka koko päivä piti olla aurinkoista. Haistakaa p*ska sääennustajat!
Mitäs rohmusit lomat heinäkuulle. Olihan se jo kevään ennustuksissa tiedossa että heinäkuu tulee olemaan kylmä ja sateinen ja Elokuu vuoden lämpimin. Ne jotka "joutuivat" pitämään lomansa elokuussa tulevat naureskelemaan sulle hawai-paidat päällä kun istut siellä toimistossa 30 asteen helteessä.
Mitä sadetta muka ? Sadekuuroja vain, nyt ei sada ja kuurot on menneet jo jonnekin pohjoiseen. Luonto tarvitsee vettä, se on kaikille luonnon eläville elinehto, myös ihmisille.
Nyt on hieno happirikas sää lähteä vaikka kunnon kävelylenkille, sateen jälkeen on hyvä kävellä, ei ole pölyä ilmassa.
Iltapäivällä on kesäteatteri, sattui taas tosi hyvin kun kuurot oli aamulla, pitää osata nauttia säästä kun säästä. Toki helteillä se nauttiminen on vaikeaa, tai mahdotonta.
Tässä osassa Kymenlaaksoa on kyllä satanut kuurottaisesti niita muutamaan lämmintä päivää lukuunottamatta.
Kuitenkaan kokonaisia sadepäiviä ei ole ollut. Vanhan mökkimme yläpohjan eristeet, ne sahanpuru-aikaiset ovat kai tiivistyneet kun pellikaton kautta kuumuus siirtyy yläkerran makuuhuoneeseen.
Lämpötila kohosi jo muutamana päivänä 28 asteeseen. Viileämpä sää on iso helpotus.
Alakerrassa olisi viileämpää, mutta menköön tämä kesä nyt näin.
Piipaa autojen äänet ovat romahtaneet. Maastopalo ei syty nyt niin herkästi kun tumpelot autostaan palavan natsan ikkunastasta heittävät.
eipä oo paljoa t-paidalla tarjennu tänä kesänä , nytki tulossa melkee pakkas yö auto kohta lämmitykseen ,lehet tippuu jo puista ,elokuussa on varmaa jo ensilumi maassa jossain .. ärsyttää nämä jokka nauttii kylmästä ku ei siinä oo mitään mukavaa laittaa vaatteita päälle että on tukalaa
Syksystä on tulossa pitkän ajan ennusteiden mukaan lämmin ja talvea kohti mennessä sen kuin lämpenee edelleen (ajankohtaan nähden siis) joten ehkä sitä lunta kannattaa odottaa ennemmin jossain joulukuussa tai taimmikuussa.
No ne pitkän ajan ennusteet on yhtä tyhjän kanssa, sama kun sammakkomiehet katteleen konnan persiistä, tuleeko sade vai ei.
Toivotaan nyt kuitenkin kirpeetä syksyä, semmoista mitä syksyn kuuluukin olla.
Kun pihlajanmarjat saa puussa vähän pakkasta, niin niistä saa keitettyä hyvät hillot, sopii hyvin riistaruoan kanssa.