piimäkakku

Hei! Tein piimäkakun,ohjeella johon tuli 2tl soodaa nostatusaineeksi. Onko niin,että pitäisi käyttää molempia,sekä soodaa että leivinjauhetta kakuissa johon tulee piimää tai kermaviiliä? Kakusta tuli yllättävän matala mielestäni. Olen leiponut paljon,joten kokemattomuudesta ei ole kyse
2207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sellaisiin leivontaohjeisiin, joissa on ruokasoodaa, olen yleensä laittanut puolet soodan määrästä leivinjauhetta sen takia, että joskus soodan maku tulee läpi leivonnaisessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kotileipuri kirjoitti:

Hei! Tein piimäkakun,ohjeella johon tuli 2tl soodaa nostatusaineeksi. Onko niin,että pitäisi käyttää molempia,sekä soodaa että leivinjauhetta kakuissa johon tulee piimää tai kermaviiliä? Kakusta tuli yllättävän matala mielestäni. Olen leiponut paljon,joten kokemattomuudesta ei ole kyse

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu