Helle palaa taas pian

Näin ölähtelee Iltasanomat. Hirmuisesta huudosta huolimatta kesän -62 hellepäivien lukumäärä on jo ohitettu vaikka alkukesässä vieläkin ollaan!
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tuo accuweatherin ennustus tuskin toteutuu. Ilmatieteen laitos lupailee vain n. 20 asteen lämpöjä. Nyt on muuten jo loppukesä. Heinäkuun puoliväli on ohitettu.

Äänestä
  • Valehtelit taas. Edes vieläkään ei ole KESÄN puoliväliä ohitettu. Kesään kuuluu 92 vrk. Puoliväli on 17.7. klo 0.00. Eelis ei valehtele.

    Äänestä

  • EelisPermanen kirjoitti:

    Valehtelit taas. Edes vieläkään ei ole KESÄN puoliväliä ohitettu. Kesään kuuluu 92 vrk. Puoliväli on 17.7. klo 0.00. Eelis ei valehtele.

    No ei kyllä olla enää alkukesässä kun ollaan heinäkuun puolivälissä.

    Äänestä

  • Heinäkuun puolivälissä, se on totta mutta kun kalenterikesä jaetaan alkupuoliskoon ja loppupuoliskoon, on puoliväli puolentoista tunnin päästä.

    Äänestä

  • EelisPermanen kirjoitti:

    Heinäkuun puolivälissä, se on totta mutta kun kalenterikesä jaetaan alkupuoliskoon ja loppupuoliskoon, on puoliväli puolentoista tunnin päästä.

    Mitäs se Jaakko mereen heittelikään ja milloin?

    https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Jaakonpäivä

    Äänestä

  • Tuo on tosi vanha sanonta ja ehkäpä vanhaan aikaan onkin ollut niin lyhyitä ja kylmiä kesiä että on vedet jo Jaakon päivästä jäähtyneet. Nythän tuo on tutkittu humpuukiksi, nykyvuosien lämpiminä aikoina on uimavesien keskimääräinen viileneminen siirtynyt elokuun alkupuolelle.

    Äänestä

  • EelisPermanen kirjoitti:

    Tuo on tosi vanha sanonta ja ehkäpä vanhaan aikaan onkin ollut niin lyhyitä ja kylmiä kesiä että on vedet jo Jaakon päivästä jäähtyneet. Nythän tuo on tutkittu humpuukiksi, nykyvuosien lämpiminä aikoina on uimavesien keskimääräinen viileneminen siirtynyt elokuun alkupuolelle.

    Hirmuisesta huudosta huolimatta ennätyksellisen kylmän kesän -62 hellepäivien alhaista lukumäärä ei edelleenkään ole ohitettu vaikka loppukesässä jo ollaan oltu jo yli 11 tuntia.

    Äänestä

  • On ohitettu

    Äänestä

  • EelisPermanen kirjoitti:

    On ohitettu

    Otetaan sille
    MUAHHAHAHHAAAAAAA

    Äänestä

Valmistautukaa talvi on tulossa... Eiköhän ne helteet ollut ja mennyt voisi rueta kaivamaan talvikamppeita kaapista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


EelisPermanen kirjoitti:

Näin ölähtelee Iltasanomat. Hirmuisesta huudosta huolimatta kesän -62 hellepäivien lukumäärä on jo ohitettu vaikka alkukesässä vieläkin ollaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu