jos ei koskaan tee itse pitsaa? Tosi pizza fanaatikko väsää itse mieleisensä pizzan sillä kukaan muu ei sellaista herkkua yksin kertaisesti pysty väsäämään. Toki voi aluksi räpeltääkkin mutta jos oikeasti nauttii täydellisen pitzan mausta täytyy joskus muutaman kerran opetella ja koetella makunystyröitään. Ei oppi ojaan kanna ja yrittänyttä ei voi laittaa.
Miten voi sanoa että tykkää pitsoista jos
6
152
Vastaukset
- oliiviöljykö
Pitsa nyt on niin laaja käsite alkaen eines-pitsoista garmee-ruokaan niin ohut-pohjaisista aina paksuun chigaco-stailiseen pannupitsaan ja fanaatikoilla on aina se ainoa oikea pitsa mielessään vaikka kyseessä on vain vehnälätty uunissa kypsennettynä jotain täytettä päällään.
Toki itse tekemällä oppii ja se on se paras tapa saadakseen sitä mitä haluaa - samalla voi kokeilla erilaisia valmistustapoja ja löytää se itselle sopivin. Kuten aina ruoan kanssa - ei ole vain yhtä "oikeaa" tapaa tehdä ruokaa vaan vaihtoehtoisia valmistustapoja on useita.
Italiakin on pitkä maa ja kylästä toiseen asiat tehdään aina omalla tavalla paikallisista raaka-aineista ja perinteistä riippuen - etelässä ruoat tehdään toisin kuin pohjoisessa ja ruokiin vaikuttaa paljon ollaanko rannikolla, sisämaassa tai vuoristossa.
Eli mikä se on se "italialainen" keittiö?- Suussasulavatotuus
Pizza kastikkeen teko on ainakin oma taitolajinsa vaikka tuo nyt muuten tuntuis täytteiden heittelyltä pzzan päälle.
- sitkoa
Minun max. 250-asteinen uunini on ihan muuta kuin pizzerian yli 400-asteinen. Kotona en vain onnistu tekemään sellaista pohjaa, mitä haluan. Ja pohja on pizzassa se tärkein asia.
Tietysti jos olisin tosi fanaatikko, hommaisin omakotitalon ja sinne sen pizzauunin. Sitäkö tarkoitit?- sdfsdfsdf
Pizzakiven saa 50e:lla... ei tarvita pizzerian pizzauunia.
- piirakkakivi
Pelkkä pizzakivi ei riitä. Uunin pitäisi olla puulämmitteinen ja kuumentua 400-asteiseksi. Ilman tuollaista uunia on turha ryhtyä kotioloissa pizzaakaan tekemään. Loputuloksena on piirakka, ei pizza.
- pizzafani
Pannupohja pitsa ei varmasti onnistu mutta koitappa tehdä ihan ohut pohja durum jauhoista niin rapea tulee matalemmassakin lämpötilassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t503337- 151730
- 361711
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171651Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251392Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401322- 611299
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901085Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221023- 128984