Ei tule jääkautta ihan äkkiä ei, eikä auringon aktiivisuuden _ehkä_ _mahdollisesti_ tapahtuva hiipuminen pelasta meitä ihmisen aiheuttamalta ilmaston lämpenemiseltä, vaikka tällä palstalla on taas toisteltu kyseistä jo vuosia sitten alas ammuttua denialistien zombie-roskaa:
http://www.skepticalscience.com/no-sun-isnt-going-to-save-us-from-global-warming.html
Ja erään tällä palstalla asuvan häirikön häiriköinti näkyy siten, että hän saa taas suunnattomia paiseita tuosta linkistä.
http://www.skepticalscience.com/no-sun-isnt-going-to-save-us-from-global-warming.html
Ja erään tällä palstalla asuvan häirikön häiriköinti näkyy siten, että hän saa taas suunnattomia paiseita tuosta linkistä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kylmää on ja sama jatkuu elokuussakin. Taitaa alkaa kääntyä sinne jääkauden puolelle.
Ei Aurinko mitään jääkautta aiheuta, vaan Aringonsäteilyn väheneminen, mikä on selvästi havaittavissa ilmastomuutoksena kylmempään päin.
Mihin ihmeen "kylmempään" päin?
http://yle.fi/uutiset/kesakuu_oli_maailmanlaajuisesti_kuumin_sitten_tilastoinnin_aloittamisen/8169378
Oli vain sopivasti väärennetty.
http://realclimatescience.com/wp-content/uploads/2015/07/ScreenHunter_230-Jul.-17-19.59.jpg
Et näköjään vieläkään tiedä tai ymmärrä, että RSS ja GISS mittaavat aivan eri asioita. Ja se sitten aiheuttaa tuollaista salaliittohörhöilyä.
Eipä siihen voi sanoa muuta kuin hohhoijaa.
No niin, kerrankin voi olla samaa mieltä hohhelin kanssa. RSS ja GISS todella mittaavat eri asioita. RSS mittaa maapallon ilmakehän lämpötilaa ja GISS jotain aivan muuta, josta ei oikein kukaan tahdo päästä perille.
Milloin hohheli-pakkomielle aiot pitää ensimmäisen vapaapäiväsi tällä palstalla hörhöilystäsi noin 7-8 vuoteen?
Onkin hämmästyttävää kuinka paljon dataa on kertynyt auringon aktiivisuudesta alkaen jo 400 vuotta sitten.
Jo silloin havaittiin erilaisia auringon aktiivisuuden minimejä
jotka ilmenivät mm. Thamesin ja Tonavan jäätymisinä, katovuosina sun muina nälänhätinä ja levottomuuksina.
http://joannenova.com.au/2015/07/solar-activity-was-really-at-exceptional-lows-during-the-cold-maunder-minimum/
KYLLÄ OLI VANHAAN KYLMÄÄ, OLI SE.