Leipäkoneelle tehdään kuulemma hilloakin, joten voiko sillä tehdä myös keittoa?
Leipäkoneesta moneksi?
3
140
Vastaukset
- eiliikaahäslinkiä
Miksi sä tarvitset leipäkonetta hillon tai keiton tekoon - eikö siihen riitä ihan vain tavallinen kattilla?
Hillo - vähän valitsemaasi marjaa kattilaan, vähän hillosokeria sekaan ja vähän vettä, kiehauta ja anna keittyä miedolla lämmöllä 15-20 minuuttia, tarjoile tai annostele puhtaisiin astioihin kuumana, kannet päälle ja jääkaappiin myöhempää nautiskelua varten.
Keitto - pese, kuori, pilko valitsemasi kasvikset (peruna, sipuli, porkkana, lanttu, nauris, kyssäkaali, purjo jne..) sopivksi paloiksi, kasviksia 1:1 suhteessa eli kaikkia saman verran, lisää kattilan pohja peittoon rypsiöljyä, kuumenna, lisää pilkotut kasvikset, sekoita, alenna lämpö keskitasolle, kuullota kasvikset, lisää raikasta vettä kasvikset peittoon, anna kiehua, lisää toistakymmentä kokonaista mustapippuria, muutama laakerinlehti, pari timjamin oksaa, yksi kasvisliemikuutio, anna kiehua kunnes kasvikset ovat kypsiä, maista, tarvittaessa lisää suolaa/mausteita ja tuoreita yrttejä (persiljaa) ja nauti.
Jos keittoon haluaa lihaa niin ruskista paloiteltu kokoliha, makkara-viipaleet, jauheliha tms. pannulla ja ruskistamisen/kypsennyksen jälkeen lisää ne keittoon ja anna muhia keitossa 10-15 minsaa.
Kasvispohjaisen keiton voi myös soseuttaa eli kasvisten ollessa kypsiä niin sauvasekoittimella tasaiseksi ja jos todella samettista haluaa niin painaa keiton siivilän läpi - siivilään jää kasvisten kuidut ja keiton voi vielä suurustaa kermalla tai ruokakermalla lisäten pehmeyttä.
Joten mihin tarvitset leipäkonetta kun kattila ajaa saman asian paremmin.- voijeesussentään
En tarvinnut ohjette hillojen tai keittojen tekemiseen, kysyin voiko leipäkoneella tehdä keittoa. Mikä siinä on etteivät ihmiset kykene vastaamaan siihen mistä puhutaan?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1961512
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140944Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58931- 85902
- 53816
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t262719Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10710Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338671Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74646