Eli kuinka suuri on LASKETTU hyötysihde kokoaaltotasasuuntaimelta saadulle virralle ilman kondensaattroia?
Kokoaaltotasauuntain
Sähkömies
7738
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Diodissa syntyy n. 0,6V:n jännitehäviö, joten kokoaaltotasurissa jännitehäviö on n. 1,2V. Hyötysuhdehan on ulostulevan ja sisäänmenevän tehon suhde (P2/P1). Tasurissa hyötysuhde riippuu käytettävästä jännitteestä ja virrasta. Paras hyötysuhde on silloin, kun jännite on korkea ja virta pieni. Esim. 1000V, 0,2A ==> hyötysuhde on 0,9988 ja 5V, 2A ==> 0,76. Suotokondensaattori ei (kaiketi) paranna hyötysuhdetta, vaikka tasaa ulostulojännitettä. Kondensaattori huonontaa hyötysuhdetta puoliaallon huipussa (virta isompi) ja parantaa hyötysuhdetta lähellä puoliaallon nollakohtaa. Kondensaattorin häviöitä en huomioinnut. Asiaa voisi pähkäillä oikein ajatuksella.
Kato kun se mitä siitä tulee ei ole suraa viivaa vaan se menee ylösalas ja nyt kysyttiin kuninka paljon on sen viivan keskiarvo koska välillä se käy ihan alhaalla.
Tuonhan saat laskettua integroimalla.
Elikkä integroit sin(x) (nollasta piihin)
ja vastaus pitäisi olla 63,6% huippuarvosta.
Entäs jos tulee kolmelta suunnalta. Eipä ehdi ollenkaan käydä "ihan alhaalla" !
Olisit kysynyt jännitteen keski- tai tehollisarvoa.
Eihän tällä kysyjällä ole tarkoitustakaan saada mitään tietoa, vaan ainoa tarkoitus on omilla välihuomautuksilla ja asian vaihtamisella koittaa provosoida ja kiihdyttää keskustelua, ei vain ole vielä uskonut, että se ei tällä palstalla onnistu.
Takuulla onnistuu!