Lue Mikko Mäkisen viiltävä analyysi aiheesta:
"Skenaariolaskelmieni mukaan myös nykyinen 18 vuotta ja 6 kuukautta pitkä lämpenemispaussi lineaarisella trendillä mitattuna kutistuu muutaman vuoden ajaksi hyvin lyhyeksi tai olemattomaksi molemmissa skenaarioissa."
http://ilmastorealismia.blogspot.fi/2015/07/el-nino-ja-lampenemispaussin.html#comment-form
"Skenaariolaskelmieni mukaan myös nykyinen 18 vuotta ja 6 kuukautta pitkä lämpenemispaussi lineaarisella trendillä mitattuna kutistuu muutaman vuoden ajaksi hyvin lyhyeksi tai olemattomaksi molemmissa skenaarioissa."
http://ilmastorealismia.blogspot.fi/2015/07/el-nino-ja-lampenemispaussin.html#comment-form
Vastaukset 5
Vanhimmat
No voi voi taas lukutaidon puute.
Otsikko oli "El Niño ja lämpenemispaussin mahdollinen lyheneminen"
Mistä naarasit tulevan paussin.
Referaattisi "Skenaariolaskelmieni mukaan myös nykyinen 18 vuotta ja 6 kuukautta pitkä lämpenemispaussi lineaarisella trendillä mitattuna kutistuu muutaman vuoden ajaksi hyvin lyhyeksi tai olemattomaksi molemmissa skenaarioissa." on taas skenaariolaskelma joita meille on riittänyt 30 vuotta, ja ne eivät ole todistaneet yhtään mitään.
Oli miten oli maailman johtavimmat ilmastomallit eivät ole ennustaneet nykyistä paussia, minkä sinä nyt näyt hyväksyneen aloituksessasi jossa kirjoitat ko. paussista.
El Niño onkin sääilmiö, eikä ilmastonmuutoksesta johtuva. Tätä faktaa denialistit kyllä muistavat toitottaa joka välissä sitten, jos ja kun El Niño iskee oikein huolella! :D
Mäkinenkin näyttää tunnustavan, että vuosien 1997-1998 super-El Nino sai globaaliset lämpötilat piikkiin, joten mitään sen jälkeistä paussia tai hiatusta ole ollut olemassakaan. Pitää varoittaa denialisti kavereita tämän vuoden El Ninosta, jottei uusi maapallon lämpötilaennätys tule yllätyksenä. Jos El Nino kehittyy kolmosluokkaan, niin satelliititkin heräävät uuteen ennätyspiikkiin.
Tuo on aivan totta. Toivottavasti eivät myöskään palstamme ei-niin-tietävät alarmistitkaan vallan riehumaan rupea tästä mahdollisesta sääilmiön aiheuttamasta äkillisestä globaalin lämpötilan noususta! ;)
Blogikirjoittaja kertoo olevansa epäpätevä arvioimaan tietoa ja kirjoittaa seuraavasti:"Varoitan lukijaa tässä vaiheessa sen verran, että en pidä itseäni El Niño –eksperttinä, ehkä tiedä, miten nyt käynnissä oleva tapahtuma lopulta kehittyy. En myöskään tiedä, miten tuo kehitys vaikuttaa ilmastoon eri puolilla maapalloa."