Tuolla Häät-palstalla oli ilmeisesti Pohjanmaan murteella otsikko: "häihnä tapella ruukatahan."
Mikä sija on "häihnä"? Tarkoittaa varmaan "häissä", mutta monikon inessiiviltä se ei kuitenkaan vaikuta, ei ehkä oikein monikon essiiviltäkään. Onko se jokin harvinainen lokatiivi, jota muualla suomessa ei esiintyisi?
Samassa jutussa oli myös "häihnännä". Vaikutti synonyymiselta sijalta. Onko se? Oliko murre aitoa.
Mikä sija: häihnä
5
<50
Vastaukset
- aaaaaaaaaaaaaa
Inessiivi muodostuu päätteistä -s ja -na (essiivi). Konsonanttiyhdistelmä sn assimiloituu säännöllisesti ss:ksi (vrt. *juosnut -> juossut, *juosnee -> juossee).
S:n muuttumisesta h:ksi on esimerkkejä ainakin vokaalien välissä: mies - miehen, vieras - vieraan (<- vierahan).Parempi olisi sanoa, että inessiivi on kehittynyt kahden päätteen yhteensulautumisesta. Muutoin selitys on kohdallaan.
”Häihnännä” vastaa yleiskielen sanaa ”häissänsä”, siis monikon inessiiviä, johon liittyy ns. omistusliite, jossa on joissakin murteissa tapahtunut taaksepäin vaikuttava assimilaatio ns → nn.
- al_jabr
Kiitos! Vaikutti selvittävästi.
- itte_pohojalaanen
Minoon eteläpohojammaalta ja son oikiasti häis. Ja taipuu jotta:
Mun häisnäni, sun häisnäs, häisnänsä, häisnämmä, häisnännä, häisnänsä
Tai sitte niinku monet jalahjärviset (jalasjärviset) puhuu jotta: häihnäni, häihnäs, häihnänsä, häihnämmä, häihnännä, häihnänsä.
Ja savolaaset äläkää luuluko jotta häisnänsä tarkoottaas härisnänsä, eli 'hädissään". Ja kiriakieliset äläkää luulko jotta 'härisnänsä' tarkoottaas "härjissään". Härjissään on pohojammaaksi häriisnänsä.
”Häihnännä” vastaa yleiskielen sanaa ”häissänsä” <-- Ei pirä paikkaansa vaan se tarkoottaa: häihnännä='häissänne'- Hakro
Kävin intin PohmJP:ssa Vaasassa ja tutustuin moniin eteläpohjalaisiin kavereihin. Useimmat heistä, muutkin kuin jalasjärviset, käyttivät inessiivin päätettä -hna: mihnä, johnakin jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762260Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391801Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141581Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371303Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631296Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191111Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631052- 611012
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108733