olen jo yli vuoden vuokrannut yhtä hevosta ja sillä käynyt ratsastamassa kaksi tai kolme kertaa viikossa. mietin että saako vuokrahevoselle ostaa ratsastus tai hoitotarvikkeita vaikkapa harjoja, otsapannan, riimun tai jotain sellaista??
Vastaukset 3
- z---
Kysy omistajalta.
Monesti talleilla tilaa on vähän ja jos hevosella on jo toimivat varusteet, ei omistaja halua ylimääräisiä kamppeita pyörimään nurkkiin. Lisäksi varusteissa (etenkin ratsastusvarusteet) koko on tärkeää, esim. väärän kokoinen otsapanta voi hangata. Omistaja ei välttämättä halua että vuokraaja ostelee varusteita, jotka sitten voi olla epäsopivia.
Moni omistjaa myös haluaa panostaa laatuun. Esim. satulahuovissa halvat huovat menee lyttyyn ja painaa säkää tai halpa riimu ei istu hevosen päähän. Vuorkaaja ei välttämättä näitäkään asioita osaa ottaa huomioon.
Mutta toisaalta, jotkut omistajat taas ilomielin ottaa lisää varusteita.- Ori.eri.hidaste
Jos verottaja saa tietää, iskee taatusti lahjavero.
- wygga
Ori.eri.hidaste kirjoitti:
Jos verottaja saa tietää, iskee taatusti lahjavero.
No ei taatusti iske mikään lahjavero tuollaiseen. Eikös se ole vähän sama jos käytät naapurin autoa ja ostat siihen uudet tuulilasin pyyhkijän sulat niin ei siitä veroa joudu maksamaan muuta kuin ostovaiheessa normaali ALV.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931749
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4801319- 881173
- 721098
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1861083Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.421041- 93927
- 65695
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta175694Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt8687