Miksi 0 ja oO ovat samanlaisia?

0llI

Millä logiikalla 0 = nolla ja O-kirjain ovat samanlaisia ja miksi niitä ei ole erotettu selkeämmin toisistaan? Itse joskus käytin nollan alla alaviivaa - jostain moisen tyylin apinoin. Selkeytti tilannetta kummasti käsin kirjoitettaessa.

9

5789

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uumoilijattar

      - 0 = ei kulmia , arabialaiset numerot viittaavat kulma määrään merkissä 1,2,3,4.5 -mutta miten se O-kirjain ?

      • amaran

        Vanhasta keikankielestä jo antiikin ajoilta. Silloin Euroopassa ei ollut nollan käsitettä Se tuli vasta Intiasta Arabian kautta länsimaisen kulttuurin piiriin vasta vuosisatoja myöhemmin.


      • amaran

    • Koodaaja_

      Kiusallisen lähellä ne ovat ulkoasultaan. Tietotekniikassa merkitään selvyyden ja varmuuden vuoksi nollaa usein norjalaisella Ø:tä muistuttavalla merkillä (nollan päällä vinoviiva).

    • Useimmissa fonteissa numero 0 ja kirjain O ovat selvästi erilaisia: O-kirjain on pyöreämpi (ja siten leveämpi). Joissakin fonteissa ero saattaa olla pieni. Tämä ehkä osittain heijastelee varhaisten kirjoituskoneiden merkkivalikoimaa: niistä saattoivat puuttua numerot 0 ja 1, joiden tilalla käytettiin kirjaimia O ja l. Tämän takia mainitut kirjaimet saatettiin suunnitella sellaisiksi, että ne melko hyvin sopivat kumpaankin käyttöön.

      Lisäksi 0:n ja O:n ero on usein paljon selvempi antiikvafonteissa, joissa merkkien viivanleveys vaihtelee (O:ssa erityisen selvästi), kuin nykyisin niin tavallisissa groteskifonteissa kuten Suomi24:n oletusfontti.

      Useimmiten tietysti tekstiyhteys, yleensä jo välitön konteksti (ympärillä olevat merkit), ratkaisee, onko merkki tulkittava O:ksi vai 0:ksi. Yleensähän O-kirjain esiintyy sanoissa, numero 0 luvuissa.

      Ongelmia syntyy erilaisissa tunnuksissa ja koodeissa, jotka ovat merkityksettömiä kirjainten ja numeroiden jonoja kuten P7OXT9. Yleensä sellaisten koodien järjestelmissä käytetään O:sta ja 0:sta vain toista, mutta aina ei kerrota, kumpaa. Niinpä esimerkiksi kopioitaessa sellaista merkkijonoa paperilta verkkolomakkeeseen pitää ehkä kokeilla kahta eri vaihtoehtoa,

      • Mitäpä_pikkuvirheistä

        No eivät ne koodit ja numerojonot ihan _merkityksettömiä_ ole. Oletetaan, että hra Putler päättää lähettää ydinohjuksen. Lähetyskoodi olkoon P7OXT9.... . Jos lähettäjävasalli näppäilee P70XT9... , osa ihmiskunnasta saa hetken lisäelinaikaa. O ja 0 ovat tässäkin fontissa visuaalisesti aika lähellä toisiaan, vaikka harjaantunut silmä ne erottaakin.


    • Syyssonaatii

      Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa on oma Å.

    • mikä_on_0_ja_å

      Putler ymmärtää venäjää eikä lähetä liikkeelle ydinpåmmilla varustettuja åhjuksia.
      Me taas asutaan Suomessa eikä Suåmessa.

      Nolla 0 korko on 0 %:ia eikä å %:ia.
      Kesällä me autåiljat saamme ajaa 100 km/ h eikä se ole 1åå km/ h vauhtia.
      Helppåa se ån kun ymmärtää eråt.

    • korahdusääniä

      Vähemmän älykkäiden kiusaksi. Onhan se selvää, kun korahtaa "oooooooh" niin se ei tarkoita sitä, että olet "nolla" tai se kumppanisi olisi nolla.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      128
      1106
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1043
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      778
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      567
    5. 42
      529
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      511
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      483
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      437
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      431
    10. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      401
    Aihe