Miksi 0 ja oO ovat samanlaisia?

0llI

Millä logiikalla 0 = nolla ja O-kirjain ovat samanlaisia ja miksi niitä ei ole erotettu selkeämmin toisistaan? Itse joskus käytin nollan alla alaviivaa - jostain moisen tyylin apinoin. Selkeytti tilannetta kummasti käsin kirjoitettaessa.

9

5570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uumoilijattar

      - 0 = ei kulmia , arabialaiset numerot viittaavat kulma määrään merkissä 1,2,3,4.5 -mutta miten se O-kirjain ?

      • amaran

        Vanhasta keikankielestä jo antiikin ajoilta. Silloin Euroopassa ei ollut nollan käsitettä Se tuli vasta Intiasta Arabian kautta länsimaisen kulttuurin piiriin vasta vuosisatoja myöhemmin.


      • amaran

    • Koodaaja_

      Kiusallisen lähellä ne ovat ulkoasultaan. Tietotekniikassa merkitään selvyyden ja varmuuden vuoksi nollaa usein norjalaisella Ø:tä muistuttavalla merkillä (nollan päällä vinoviiva).

    • Useimmissa fonteissa numero 0 ja kirjain O ovat selvästi erilaisia: O-kirjain on pyöreämpi (ja siten leveämpi). Joissakin fonteissa ero saattaa olla pieni. Tämä ehkä osittain heijastelee varhaisten kirjoituskoneiden merkkivalikoimaa: niistä saattoivat puuttua numerot 0 ja 1, joiden tilalla käytettiin kirjaimia O ja l. Tämän takia mainitut kirjaimet saatettiin suunnitella sellaisiksi, että ne melko hyvin sopivat kumpaankin käyttöön.

      Lisäksi 0:n ja O:n ero on usein paljon selvempi antiikvafonteissa, joissa merkkien viivanleveys vaihtelee (O:ssa erityisen selvästi), kuin nykyisin niin tavallisissa groteskifonteissa kuten Suomi24:n oletusfontti.

      Useimmiten tietysti tekstiyhteys, yleensä jo välitön konteksti (ympärillä olevat merkit), ratkaisee, onko merkki tulkittava O:ksi vai 0:ksi. Yleensähän O-kirjain esiintyy sanoissa, numero 0 luvuissa.

      Ongelmia syntyy erilaisissa tunnuksissa ja koodeissa, jotka ovat merkityksettömiä kirjainten ja numeroiden jonoja kuten P7OXT9. Yleensä sellaisten koodien järjestelmissä käytetään O:sta ja 0:sta vain toista, mutta aina ei kerrota, kumpaa. Niinpä esimerkiksi kopioitaessa sellaista merkkijonoa paperilta verkkolomakkeeseen pitää ehkä kokeilla kahta eri vaihtoehtoa,

      • Mitäpä_pikkuvirheistä

        No eivät ne koodit ja numerojonot ihan _merkityksettömiä_ ole. Oletetaan, että hra Putler päättää lähettää ydinohjuksen. Lähetyskoodi olkoon P7OXT9.... . Jos lähettäjävasalli näppäilee P70XT9... , osa ihmiskunnasta saa hetken lisäelinaikaa. O ja 0 ovat tässäkin fontissa visuaalisesti aika lähellä toisiaan, vaikka harjaantunut silmä ne erottaakin.


    • Syyssonaatii

      Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa on oma Å.

    • mikä_on_0_ja_å

      Putler ymmärtää venäjää eikä lähetä liikkeelle ydinpåmmilla varustettuja åhjuksia.
      Me taas asutaan Suomessa eikä Suåmessa.

      Nolla 0 korko on 0 %:ia eikä å %:ia.
      Kesällä me autåiljat saamme ajaa 100 km/ h eikä se ole 1åå km/ h vauhtia.
      Helppåa se ån kun ymmärtää eråt.

    • korahdusääniä

      Vähemmän älykkäiden kiusaksi. Onhan se selvää, kun korahtaa "oooooooh" niin se ei tarkoita sitä, että olet "nolla" tai se kumppanisi olisi nolla.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      164
      3583
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      53
      2040
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1098
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1034
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe