Mitä on se valkoinen möhnä mitä sai aikoinaan kalapuikkojen kanssa koulussa?
Kalapuikko mönjä
yxdnxn
141123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Se on erittäin hyvää maitopohjaista kastiketta, nammm. Tulee aina hyvät ajat mieleen kun saa kalapuikkojen kanssa kyseistä namkastiketta.
Olisiko ollut maitopohjainen valkokastike ja kananmunamössöä seassa.
Itse suosin nykyään Ruovedenherkun valkosipulimajoneesia "pakastekalojen" kanssa.
Sehän oli pelkkien perunoidenkin kanssa oikein maittavaa, perunat ensin tilsasi ja "mössöä" päälle, ai että oli hyvää, ihan tulee maku suuhun vaikka on varmaan 40 vuotta kun viimeiseksi sellaista saanut.
Kotona tehtiin mainitsemanne valkokasti joko tillin tai sipulin kera. Sen voi myös maustaa tilkalla limen mehua ,
4-5 dl maitoa/kaurakermaa
n. 4 rkl Maizena vaaleaa suurustetta
valkopippuri, suola, sitten nuo yllämainitut
Kananmunakastike perunat ja kalapuikot. Halpaa hyvää.
Tämä siis stadissa eli ei mitään kastikkeita ollut tarjolla.
Jos on kylmää : tartar kastike. Jos lämmintä : kananmunakastike.
Molemmat mönjät löytyy gooltettamalla.
Tartar- tai kermaviilikastike. Tai koulussa luultavimmin jotain siltä väliltä:
http://www.martat.fi/ruoka/reseptit/tartarkastike/
http://ruoka.fi/reseptit/kalapuikot-ja-tartarkastike
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tartarkastike
Ei ollut muuta kuin liian löysää perunamuussia -70 luvulla kalapuikkojen kanssa.
Se oli smegmaa rehtorin hikisen esinahan alta. Pakko oli kaikkien maistaa, ei saanut jättää lautaselle yhtään.
Tataristisista kaalinpäistä puristettua muussia.
Helsingissä aikoinaan sai lusikoitavan löysää perunamuussiksi kutsuttua mönjää kalapuikkojen kanssa ei mitään valkoista mönjää. Tämä -70 luvulla. Tosin lusikoita ei tämän muussin tapaisen vellin kanssa ollut saatavilla, joten söin vain niitä kalapuikkoja, kun siihen aikaan ei vahdittu kuinka monta kukin söi.. Jokaiseen pöytään tuotiin oma astia, josta jokainen itse otti sopivan määrän lautaselleen.
Valkoinen puikkokalan sisuksista löytyvä möhnä on kalan paras osa.
Spürma lentää