Laitan tämän tähän Uudissana -osioon, vaikka kyse ei ole uudissanoista. Kyse on kahden sanan väärinkäytöstä:
Laatu on joko hyvää tai huonoa tai jotain näiden väliltä.
On monta lajia teräksiä (jousi-, rakenne- ym. teräkset), mutta kaikki nämä lajit ovat laadultaan hyviä, sikäli kun ne eivät ole laadultaan huonoja ja siksi hylättäviä.
Laatu tarkoittaa siis ominaisuuden hyvyyttä tai huonoutta, ei muuta erilaisuutta.
Laji puolestaan kuvaa ominaisuutta, joka on erilainen kuin joku toinen ominaisuus - ottamatta kantaa siihen liittyvän aineen tai tuotteen laadukkuuteen: Kangas voi olla villaa, silkkiä tai muuta, se voi olla sileätä tai rypytettyä ja niin edelleen.
Liian suuri osa kansasta väärinkäyttää laatu -sanaa. Älä kuulu tähän osaan kansasta.
Laadun törkeätä väärinkäyttöä
ErNuTa
3
166
Vastaukset 3
- diipadaii
Ei tuo paljon paremmin mennyt kuin tuo paksuus/vahvuus.
- ErNuTa
Ehkä diipadaii voi vähän täsmentää, mitä hän tarkoittaa.
- latupäällikkö
Oliko kirjoituksesi hyvälaatuinen?
Kirjoituksesi sinällään oli päivänselvä, mutta sillä aikaa kun muut yrittävät sitä sulatella, voit pohtia tuota kysymystä :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061261
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94888Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31794- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93632- 32625
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466