niinsanotusti JUMALA

Jumala on niinsanotusti Jumala koska ihmiset ovat sellaisen nimen keksineet. Henki sopisi mielestäni paremmin Hänen nimekseen sillä se viittaisi Hänen olemukseensa. Jumala taas viittaa aineelliseen olentoon jolloin luullaan että kyseessä on valtava ihmisen oloinen olento jossakin taivaankannella istumassa ja ohjailemassa elämää. Henki sensijaan voi olla missä tahansa ja mihin aikaan vain ja monessakin paikassa yhtä aikaa.
3235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä nimimerkin "henkeä" voi kutsua myös Jumalaksi. Itse kutsun häntä Herraksi. Hän on todella läsnä kaikkialla, jos ihminen itse niin haluaa. Minkä näköinen tai -lainen hän on, sen voi jokainen omassa mielessään kuvitella. On kuitenkin ns. mielikuvituksettomia ihmisiä, jotka väittävät, että mitään ei ole, mitä he eivät silmillään näe. Ollaan avoimia ja vastaanottavaisia kaikelle, ei "hihhuloida" kuitenkaan. Muuten, enkeleitäkin on!

Äänestä

Jumala on ihan hyvä vakiintunut nimi, joka ainakin minulle tekee selväksi ketä tarkoitetaan. Sana kirjoitetaan isolla alkukirjaimella, kun tarkoitetaan oikeaa Jumalaa (vrt. 'Mika Häkkinen' vs. 'mikahäkkinen'). Hänellä on myös nimi 'Jahve', mikä on kuitenkin harvemmin käytössä - lisäksi on vielä muitakin nimiä. Rakkain nimi on 'Jeesus', 'Jeshua'.

Sana 'Henki' kuvaa vain osaa hänen olemuksestaan ja on, ei väärä, mutta liian suppea ilmaus.

Minulle Hän on rakastava Isä, joka Pojassaan sovitti kaiken ihmiskunnan synnin, minkä hän Pyhässä Hengessään ilmoitti.

Äänestä

olivat, minun mielestäni, kaikki aineellisia ja nimi oli Elohim (monikko) ja meillä on sen lisäksi heidän geenejä (Adam).
VT universumi taitaa olla tämä maapallo ja aurinko
ja tähdet olivat vain koristetta.
Henkinen jumala taas on UT keksintö.
Luoja taitaa olla eräs mahdollisuus.

Ehkä uskontopuolella tätä voisi keskustella
mutta siellä taas UT kumoaa VT ja nän VT jumalat ovat kaikki samat kuin UT.

Mutta asiat ovat ristiriidassa.
Mutta jos muutettaisi niin kai koko uskonto loppuisi siihen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Filosofi kirjoitti:

Jumala on niinsanotusti Jumala koska ihmiset ovat sellaisen nimen keksineet. Henki sopisi mielestäni paremmin Hänen nimekseen sillä se viittaisi Hänen olemukseensa. Jumala taas viittaa aineelliseen olentoon jolloin luullaan että kyseessä on valtava ihmisen oloinen olento jossakin taivaankannella istumassa ja ohjailemassa elämää. Henki sensijaan voi olla missä tahansa ja mihin aikaan vain ja monessakin paikassa yhtä aikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu