Vesihöyry on hyvä kasvihuonekaasu

Yön aikana lämpötila laski vain kuusi astetta. Suhteellinen kosteus oli 90 % luokkaa. Aamyyöstä oli jo jonkiin verran pilviäkin.

Näin se kasvihuoneilmiö näkyy ihan maallikollekin.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tellus on kuin höyrykone. Sadanta on keskimäärin metri neliölle vuodessa, meillä noin 0.6 m.

Äänestä
  • Pallon pinnasta 70 % on vesien peitossa. Tasaisesti levitettynä vettä olisi noin 3 km kerros pallon pinnalla.

    Äänestä

Jos vettä ei olisi, niin minkähänlainen ilmasto tällä planeetalla olisi.

Äänestä
  • Jotain tällaista ehkä,wiki:

    Paholaisen golfkenttä, Kuolemanlaakso
    Keskimääräiset arvot 1911–2005
    Tammikuun keskilämpötila on 11 °C.
    Heinäkuun keskilämpötila 39 °C.
    Tammikuun alin yölämpötila on 4 °C.
    Tammikuun ylin päivälämpötila 31 °C.
    Heinäkuun alin yölämpötila on 31 °C.
    Heinäkuun ylin päivälämpötila 46 °C.
    Ennätykset (suurimmat koskaan mitatut)
    Alin tammikuun lämpöennätys on -9 °C.
    Ylin tammikuun lämpöennätys 32 °C.
    Alin heinäkuun lämpöennätys 11 °C.
    Ylin heinäkuun lämpöennätys 57 °C.

    Äänestä

Mistä vesi tuli tänne.

Äänestä
  • Luojalle sattui pieni vesivahinko.

    Äänestä

Jeps, tulee elävästi mieleen vuosi 1284. Ei silloin ollut tälläaista hurlumheitä säiden suhteen. Edeltävät 1273 vuotta olivat olleet tasaisia ja seuraavat lähes 700 vuotta samoin. Sitten se alkoi, yhtenä yönä. Ja nyt sitä on jatkunut. Liekö tässä kevättä enää nähdään, kun kesää pukkaa olemaan koko ajan.

Äänestä

Viime yönä T laski vain 4 C. Suhteellinen kosteus 90 %. Takaisinsäteily oli voimakasta, vai miten se menee.

Äänestä
  • Mitään takaisinsäteilyä ei ole. Viime yönä maasta ei vain lähtenyt lämpösäteilyn IR-kvantteja, koska gravitaatio esti sen. Muillakin planeetoilla oli sama tilanne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sammakkomies kirjoitti:

Yön aikana lämpötila laski vain kuusi astetta. Suhteellinen kosteus oli 90 % luokkaa. Aamyyöstä oli jo jonkiin verran pilviäkin.

Näin se kasvihuoneilmiö näkyy ihan maallikollekin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu