Ostin pakastetun kalkkunan ja pitäis kai siitä syötävää tehä jouluksi. Enpä moista elukkaa ennen ole paistanu. Ohjeita ja varsinkin täytteitä löytyy useammanlaisia. HELP ME :)
auttakaa kalkkunan kanssa
alma
1152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Juuri katselin TV-kokin kalkkunan paistoa. Hän suositeli täytteeksi kuivaa leipää (4 viipaletta) kostutettuna kanalihaliemellä (1,5 dl) paketillinen käristettyjä pekonin paloja, sipuli, 15 luumua, kivetöntä, 2 omenaa, 1 tl timjamia, 1 kananmuna, maun mukaan suolaa ja pippuria.
Suolaa kalkkuna sisältä ja täytä se. Kokoa hammastikuilla aukko kiinni ja peitä rintaosa pekonilla ja lopuksi sido pumpulilangalla paketti tiiviiksi. Voitele rasvalla ja suolaa ja pippuroi ympäriinsä.
Laita kalkkuna uunipannuun kyljelleen ja kolmen vartin päästä käännä toiselle kyljelleen. Penslaa aina kääntäessäsi kalkkunaa pannuun tulleella liemellä.
Kolmannen kerralla käännä kalkkuna rinta ylöspäin ja pistä paitomittari rintapalaan. Ja ota pekoni talteen.
Rintapaloille riittää 68 astetta, koivet tarvitsevat lisää aikaa kunnes ovat 80 asteisia.
Tämä tv-kokki paistoi kalkkunaa 150 asteen lämmössä ja ilmoitti linnun tarvitsevan uunissa aikaa 50 minuuttia kiloa kohti.