Jos laitan sokeria ja hiivaa metallisylinteriin ja suljen sen tiiviisti niin kuinka suureksi paine voi käymisen seurauksena kohota?
Käymisen aiheuttama max paine.
10
1264
Vastaukset
- max_payne
kiinnostaa minuakin kun tislailen
eikun tiskailen - taito_lajeja
Tuossa käymisprosessissa syntyy hiilidioksidia. Sitähän se on kun käymispullossa ja vesilukossa näkyy kuplimista. Kaikki on kiinni hiivan ja sokerin määräsuhteesta, kun kaikki sokeri on "poltettu" hiivasoluissa niin se käyminen lakkaa itsestään.
Kuinka paljon sitä hiilidioksidia syntyy on kiinni hiivan ja sokerin määrästä. Eli kyseessä on käymisprosessista joka on sidottu "lähtöaineiden" määrään.
Hiilidioksidia voidaan lisätä myls keinotekoisesti. Näin saadaan sitä "kuplivaa herkkujuomaa". Viinien säilyttämiseen voidaan käyttää myös rikkidioksidia jonka takia viinien nauttiminen voi vaatia "ilmastuksen" eli viiniä ei heti juoda pullon avaamisen jälkeen. (yleensä viinejä ei pitäisi koskaan juoda suoraan pullosta)
Huonoissa viineissä hiiva voi maistua jälkimakuna eli se käymisprosessi ei ole mennyt "loppuun asti". (näin käy usein kotiviinien tekijöillä, tämän vuoksi TUORE viini ei aina ole parasta) Hyvät viinit tarvitsevat oman varastointiaikansa.
Valo voi heikentää laatua (eli sitä "jäännöshiivaa" viinissä), siksi oikea säilytyspaikka on viileä pimeä kellari.
Hyvän viinin ja oluen valmistus on TAITOLAJI. Ja sitten se oikea nautinta onkin vasta taitoa vaativaa. - miksiihmeessä
Jos tarkoitus on tehdä nautittavaksi tarkoitettua juomaa, miksi ihmeessä käytät suljettua metallisylinteriä? Marketeista löytyy suuret valikoimat tarkoitukseen suunniteltuja käymisastioita vesilukkoineen.
- laatua_pitää_olla
Osaamattomuus tässäkin tuottaa ongelmia. Otahan ensiksi selvää oluen tai viinin valmistuksen materiaaleista.
- mitä sokeria?
- mitä hiivaa?
Oletko kuullutkaan, että on olemassa erityisiä olut- ja viinihiivojakin? Kyllä se leivontahiivankin jotain saa aikaan, mutta kunnon valmistus vaatii kunnon hiivatkin. Et kai aikonut käyttää jotain metallista hydraulisylinteriä?
Tuossa eräs jo ehdotti menemistä markettiin, siellä myydään sopivia isoja lasipulloja ja muita tarvikkeita. Ja muista myös puhtaus. Käymisastian on syytä olla puhdas.
Jos aiot olla tuottaja niin sitten voisit kyllä valita ruostumattomasta teräksestä tehdyt käymisastiat. Ja muista edelleen sokerin/hiivan määräsuhteet.
Ehkä sittenkin olisi parasta jättää nämä toimet osaaville. Huonoista litkuista ei ole kellekään mitään iloa. (paitsi jos kärsii kovasta ummetuksesta ja haluaa tyhjennysapua. Tähän sopii huono litku joka sekottaa mahan ja suoliston)
Naapuritkin voi kärsiä mäskin hajuhaitoista. - pultsari
Taitaa nämä edelliset kommentoijat olla niin hiivoissaan etteivät ymmärtäneet mitä kysyttiin.
Vaikea sanoa, mutta on selvää etä jossain vaiheessa hiilidioksidi muuttuu hiivalle haitalliseksi ja käyminen pysähtyy. Painekaan ei ole soluille aina hyväksi.
Hiilidioksi myös happamoittaa nestettä, mikä muuttaa hiivan kasvuoloja.
Kysymyksesi ei siis ole niinkään kemiaan tai fysiikkaan liittyvä, vaan biologia on ratkaiseva tekijä. Biologia on aina melko epämääräinen ja hankalasti selvitettävä alue.- ekosysteemin_alue
Biologia ei ole erossa kemiasta eikä fysiikasta. Nämä kolme aluetta: biologia, kemia ja fysiikka ovat saman todellisuuden osia. Kyllä se hiivasolukin tämän tietää.
Se on sitä hiivasolujen ympäristöä (ekosysteemiä) kun olutta tai viiniä tuotetaan käymisprosessilla.
- Raaaaaandom
Kova paine ja veteen turhan paljon liennut hiilidioksidi inhiboi reaktiota. Eli vaikka antaisi astian olla kellarissa puolikin vuotta niin ei se päähän nousisi, vaikka litratolkulla joisi, kun ei se sisältäisi juurikaan alkoholia. Mitään varmaa arvoa en kuitenkaan osaa antaa, mutta veikkaisin, että päästäisiin n. 1.3-1.5atm paineeseen.
- poekajostoenennii
Kaipa tuo n. 50bar on ehdoton maksimi. Nestemäisellä hiilidioksidilla se on sitä luokkaa huoneen lämmössä.
Varmaa on ainakin, että normi muovi- tai lasipullo ei kestä sitä painetta mikä käymisestä tulee. Joskus kokeilin että mehukatti kesti n. 3-4bar ennenkuin räjähti. - Siideritynnyri
Käyminen pysähtyy noin 7 bar paineessa. Käyminen jatkuu ja alkoholin määrä lisääntyy, kun säiliötä tyhjentää ja paine laskee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055721Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652562Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2401572- 941370
- 1241087
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8881- 65872
- 66857
- 73791
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741