Tv-sarjassa toinen henkilö heitti toiselle "joisit välillä juomaasi" -"En halua, se rauhoittaa, haluan olla ärsyyntynyt". Tajusin, että tällä läpällä on todellisuuspohjaa. Jotkut ihmiset haluavat olla ärsyyntyneenä. Tavaroiden paiskoja ei oikeasti halua rauhoittua, sillä hän ei kärsi vihaisena olemisesta, vaan on mitä onnellisin juuri vihaisena. Tämä oli hämmentävä vastaus pohtimaani kysymykseen, että voiko ihminen olla sekä usein vihainen että myös onnellinen. Emmehän ensi näkemältä luonnehtisi aina äkäistä ihmistyyppiä onnelliseksi?
Ja nyt kysymme, mistä tällainen mielenlaadun vinoutuma johtuu? Mistä on tehty vihainen ja onnellinen, vihaisena onnellinen, ihminen?
Viihdyn ärsyyntyneenä
VastaustaEtsimässä
2
163
Vastaukset 2
- Kjstjvxf
Siinähän on selitys kaikkeen kiusaamiseenkin. Useinkaan kiusaaja ei tajua tehneensä mitään väärää. Vihaisena onnelliset eivät tajua, siis.
- mielipuolityöpaikalla
Olen joutunut tutustumaan kolmeen tällaiseen henkilöön. Lietsovat itsensä raivoon ja mykistävät muut huutamalla pää punaisena. Muiden keskustelu ja ylipäätään johdonmukainen ajattelu katkeaa. Näin pipipää käyttelee valtaa nauttien siitä suunnattomasti. Eivät osaa hävetä edes jälkeenpäin. Lienee tyypillistä persoonallisuushäiriöisen häröilyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202542Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401832Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101240- 1081042
- 721028
- 98976
- 48905
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88874- 101852
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34791