Laita Jesse ny vaan uudelleen tullen!

Meinaan tarvetta olis. Kahdella leivällä ja viidella kalalla 5000 henken ruokkimiseen olisi samaa. Tonkin pakolaisvirran suhteen.

Ei me mitää hätäsiä olla mut 2000 vuotta tuntuu jo povissa ja nivelissä kun polvet ruvella häntä on ooteltu.
Paljonko ruokittaisiinkaan 200 leivällä ja 500 silakalla.

Laitahan tullen - meinaan tilausta olisi

11

60

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaamasen.häät

      Tuotahan vois kehittää edelleen. Leipomoista saa helposti kerättyä 1000 leipää. Roskakalanuottauksesta saa koska vaan 10.000 kalaa.
      Ne ihmemies miljooniksi loitsumaan. Nälkäisille jatkokäsitellään. Näin ruokitaan puoli Afriikan mannerta eikä niiden tarttis pakolaiseks lähteä.

    • flkgldgjg

      Evokkien mielestä leipä syntyi itsestään tyhjästä.

      • Älä_ota_enää

        Kretuliinien mielestä leipä syntyi luojaentiteetin toimesta. ;D


      • No. Odotatlo kenties huomenna alkavan syyskuun tuovan myös Jessen takas? Tämä tuolle vv.flkg:ilolle.


    • cöpenick

      Ei v.v vaan fuulaa, pelkkää legendaa, satuilua.

    • k.koposen.perikunta

      Jessehuijaus on suurin fuulausyritys Telluksen kulttuurihistoriassa koskaan ja kaikkina aikoina. Kun "ihme" on liian läpinäkyvä se osottautuu huijaukseksi.

    • mietinpävaan

      Tällaisia ihmeitä tulee tapahtumaan äärimmäisinä aikoina. Nyt sille ei kuitenkaan ole tarvetta.

      Mutta yhtä asiaa olen mietiskellyt. Nimittäin Raamatussa sanotaan että kuolleet nousivat henkiin. Rupesin miettimään, että voisiko tästä seurauksena tehdä sellaisen johtopäätöksen, että myös kuolleita eläimiä voisi herättää henkiin.

      Mitäpä jos haluaisin jonkin Brachiosauruksen haudalla ja uskoisin - heräisikö se henkiin? Ja väliaikaisesti, vaiko pysyvästi? Missähän se voisi elää ja syödä, ja saada ravintoa vuoden ympäri. Tulin sitten todenneeksi että tietysti, Kiinassa. Siellähän on alueita, jotka ovat vihreinä ympäri vuoden, ja paljon vehreää kasvillisuutta, eikä runsaasti pöpöjä kuten Afrikassa. Kaiken lisäksi, siellä myös noita dinojakin muinoin eli.

      Että mitäpä jos kävisi siellä kaivelemassa ja herättämässä jonkin dinosauruksen ja herättäisi sen fossiilista henkiin? Eli mitäpä evokit tuumaisivat tällaisesta ihmeestä?

      • sivuun.aiheesta

        Laulun Intiassa kuukin on kuumempi, kerrotaan; siellä muumiot eli niin kun ennenkin. Kuitenkin vain taruissa fossiileja voi herättää henkiin.
        Siperian ikiroudasta löydettyjen mammutin jäännösten DNA ei taida enää olla tarvittavan hyvässä kunnossa, että siitä saataisiin elävä mammutti.


      • RIP-mammuthus
        sivuun.aiheesta kirjoitti:

        Laulun Intiassa kuukin on kuumempi, kerrotaan; siellä muumiot eli niin kun ennenkin. Kuitenkin vain taruissa fossiileja voi herättää henkiin.
        Siperian ikiroudasta löydettyjen mammutin jäännösten DNA ei taida enää olla tarvittavan hyvässä kunnossa, että siitä saataisiin elävä mammutti.

        "Siperian ikiroudasta löydettyjen mammutin jäännösten DNA ei taida enää olla tarvittavan hyvässä kunnossa, että siitä saataisiin elävä mammutti."
        Mennään sitten sivuun notta lepikko raikuu.
        Ei sen tarvitse ollakaan kovin hyvässä kondiksessa. Sen ReeÄnAan. Ronsu eli efelantti on läheistä sukua mammutille. Riittäisi, että saadaan talteen edes niitä pätkiä, jotka erottavat mammutin Ronsusta. Tuoreimmat mammutinjämät ovat varmasti paremmin säilyneitä kuin Neanderdahlin ihmisen parhaatkaan jäänteet ja niistäkin Svante Päboo porukoineen sai genomin sekvensoiduksi. Mammuteista osa on pakastunut Siperian ikiroutaan. Lainaa kirjastosta Björn Kurtenin kirja "Kuinka mammutti pakastetaan (Hur man fryser in en mammut)". Siitä löytyy tietoa.
        Herää vaan kymysys, miksi mammutti pitäisi herättää henkiin. Laumoissa Siperian aroilla liikkunut sosiaalinen jättiläinen häkissä ihmisten ihmeteltävänä vai? Toki suurella työllä voitaisiin saada jonkinlainen populaatiokin syntymään, mutta siinäkin tapauksessa voisi kysyä, että eikö sitäkin panostusta olisi voinut käyttää vielä elävien, mutta uhanalaisten lajien säilyttämiseen.


    • Peruskysymykseen tuosta J

    • Aloitus koski Jessen takaisinpaluuta. J oli biologinen toimija kuten mekin. Sitäkin neitseellistä syntymistä mitä vahvimmin eppäilen.
      Meitä on huiputettu. Sitä minä tässä vaan kun puhutaan evoluutioon liittyvistä huijauksista. Jos niitä on, sellaioset karsitaan pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      59
      1313
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      90
      1007
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      927
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      864
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      853
    6. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      25
      768
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      762
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      44
      738
    9. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      707
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      26
      680
    11. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      123
      674
    12. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      43
      606
    13. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      602
    14. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      155
      591
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      585
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      538
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      501
    19. 39
      495
    20. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      487
    Aihe